Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Płocku - kwesta na renowację zabytkowych nagrobków

0
Podziel się:

W Płocku rozpoczęła się w sobotę dwudniowa
kwesta na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków. W zbiórce
pieniędzy, zorganizowanej po raz dziewiąty, uczestniczą politycy,
duchowni, aktorzy, nauczyciele, a także dziennikarze.

W Płocku rozpoczęła się w sobotę dwudniowa kwesta na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków. W zbiórce pieniędzy, zorganizowanej po raz dziewiąty, uczestniczą politycy, duchowni, aktorzy, nauczyciele, a także dziennikarze.

Kwesta odbywa się m.in. na Starym Cmentarzu przy ul. Kazimierza Wielkiego. To jedna z najstarszych polskich nekropolii, założona w 1780 r. - 10 lat przed powstaniem warszawskich Powązek i 20 lat przed powstaniem Cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

W tym roku pieniądze zebrane w kweście przeznaczone zostaną przede wszystkim na renowację dwóch nagrobków: malarza, pejzażysty Aleksego Kiriuszyna (1886-1972), pochowanego na cmentarzu prawosławnym oraz płockiego radnego, dyrektora liceum im. Władysława Jagiełły Adama Grabowskiego (1864-1919), pochowanego na cmentarzu rzymsko-katolickim.

W sobotę pieniądze na ratowanie płockich nagrobków zbierała m.in. minister w kancelarii premiera i płocka posłanka Julia Pitera (PO). Kwestujących odwiedził także biskup płocki Piotr Libera.

"W ciągu ośmiu dotychczasowych kwest za zebrane ponad 300 tys. zł udało się odrestaurować 22 pomniki i płyty nagrobne" - powiedział PAP jeden ze współorganizatorów akcji, dziennikarz Hubert Woźniak.

Dzięki zbiórce, której organizatorami są Stowarzyszenie Starówka Płocka i Gazeta Wyborcza Płock, udało się uratować m.in.: płytę nagrobną zmarłego w 1841 r. pułkownika Jana Gugenmusa, syna nadwornego zegarmistrza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, żołnierza Legionów Dąbrowskiego i armii księcia Józefa Poniatowskiego, odznaczonego Legią Honorową i złotym krzyżem Virtuti Militari, a także nagrobek rodzeństwa Heleny, Jana i Tadeusza Grabskich, z których dwoje poległo w walkach o Lwów w 1919 r.

Odnowiono także rodzinny grób płocczanina, poety Władysława Broniewskiego, w którym pochowani są jego ojciec Antoni Broniewski - kasjer bankowy i działacz Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego oraz dziadkowie Antoni i Jadwiga Lubowidzcy. Odrestaurowano pomnik rodziców arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego, rektora płockiego Seminarium Duchownego, zamordowanego przez hitlerowców w 1940 r. w obozie w Działdowie, którego w 1999 r. papież Jan Paweł II ogłosił błogosławionym.

Stary Cmentarz rzymsko-katolicki przy ul. Kazimierza Wielkiego w Płocku został założony w 1780 r. Przez wiele lat nekropolia była całkowicie zapomniana. Z około 230 nagrobnych pomników przetrwało do chwili obecnej 50 - najstarsze z zachowanych pochodzą z początku XIX wieku. Na cmentarzu tym spoczywają m.in. bohaterowie Powstania Styczniowego 1863 r. oraz znamienici obywatele miasta. Na grobach tych w dniu Wszystkich Świętych zapłonęły znicze.

Znicze zapalono też na cmentarzu rzymsko-katolickim przy ul. Kobylińskiego, w tym na grobie zmarłej we wrześniu 1939 r. w wyniku odniesionych ran Eugenii Dąbrowskiej, siostry premiera RP na uchodźstwie generała Władysława Sikorskiego. Jednym z najczęściej odwiedzanych grobów tej nekropolii jest również mogiła 14-letniego harcerza Anatolka Gradowskiego, poległego w walkach z bolszewikami w czasie obrony Płocka w sierpniu 1920 r. i odznaczonego pośmiertnie Krzyżem Walecznych.

W dniu Wszystkich Świętych płocczanie odwiedzają również groby swych bliskich na cmentarzu prawosławnym, ewangelicko-augsburskim i Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, a także cmentarz garnizonowy, założony około 1900 r. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)