Notowania

wiadomości
18.05.2013 21:29

W Płocku odbyła się 9. Gala Reportażystów Polskich "Melchiory" 2013

Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Koszalin, autorka m.in. reportażu "Czarny temat Regina", została Radiowym Reportażystą Roku. Nagrodę odebrała w sobotę wieczorem podczas 9. gali Reportażystów Polskich "Melchiory" 2013 w Płocku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Koszalin, autorka m.in. reportażu "Czarny temat Regina", została Radiowym Reportażystą Roku. Nagrodę odebrała w sobotę wieczorem podczas 9. gali Reportażystów Polskich "Melchiory" 2013 w Płocku.

Rudnik otrzymała nagrodę - jak podkreślił prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski - "za pasję dokumentalisty i odwagę w podejmowaniu kontrowersyjnych tematów współczesnego świata".

"Reportażem, dokumentem radiowym zajmuję się od trzynastu, piętnastu lat. To taka wspaniała przygoda, bo spotkałam, znalazłam albo odkryłam niezwykłych ludzi. Czasem są to ludzie o niejednoznacznych życiorysach, ale zawsze warto o nich opowiadać. Do tego nie wystarczy jednak news radiowy. By tych ludzi zrozumieć, potrzebne jest radio i reportaż radiowy" - powiedziała Rudnik, odbierając statuetkę "Melchiora".

Nagrodę specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za wyjątkowe i skuteczne propagowanie i promowanie reportażu radiowego otrzymała Agnieszka Pacho z tygodnika "Angora".

W kategorii Inspiracja Roku dwie równorzędne nagrody przyznano: Markowi Millerowi (tygodnik "Angora"), autorowi cyklu reportaży pt. "Wielka szpera" oraz Tomaszowi Wiszniewskiemu (TVP, Fundacja Głos Ewangelii - producent) za film dokumentalny "Metr nad ziemią".

W kategorii Premiera Roku dwie równorzędne nagrody otrzymały: Patrycja Gruszyńska-Ruman i Magdalena Balcerak - "Dopóki jestem" (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) oraz Alicja Grembowicz - "Podróż Kasi" (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia).

W kategorii tej przyznano też honorowe wyróżnienia dla Katarzyny Michalak i Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet za reportaż "Jedno proste zdanie" (Polskie Radio Lublin) oraz Żanecie Walentyn i Michałowi Słobodzianowi za dokument "Orzeł i reszka" (Radio PiK Bydgoszcz).

  1. Gala Reportażystów Polskich "Melchiory" 2013 odbyła się w sobotę wieczorem w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Obecni byli m.in. wicepremier Janusz Piechociński i wiceminister skarbu Urszula Pasławska.

Galę, podczas której publiczność wysłuchała koncertu Anny Sroki-Hryń i Janusza Radka z Płocką Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Tadeusza Filipczaka, poprowadzili aktorzy: Anna Czartoryska i Andrzej Ferenc.

Organizatorami tej edycji gali byli: Polskie Radio Studio Reportażu i Dokumentu oraz Urząd Miasta Płocka.

W konkursie Reportażystów Polskich "Melchiory" 2013, którego patronem jest wybitny reportażysta, pisarz i publicysta Melchior Wańkowicz (1892-1974), nagradzani są dziennikarze-reportażyści radia publicznego, jego współpracownicy, ale także reportażyści prasowi i telewizyjni.

Celem konkursu - jak podkreślają organizatorzy - jest promowanie indywidualności autorskich i ambitnych form twórczości radiowej oraz uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych. (PAP)

mb/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz