Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W pociągu specjalnym - ból, rozpacz i niepokój

0
Podziel się:

Ból, rozpacz i niepokój towarzyszą wszystkim podróżnym pociągu specjalnego,
który w sobotę jeszcze przed godziną 17 czasu lokalnego wyruszył w drogę powrotną do Warszawy.
Katastrofa prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem ma wymiar narodowy - zgodnie podkreślają
rozmówcy PAP.

Ból, rozpacz i niepokój towarzyszą wszystkim podróżnym pociągu specjalnego, który w sobotę jeszcze przed godziną 17 czasu lokalnego wyruszył w drogę powrotną do Warszawy. Katastrofa prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem ma wymiar narodowy - zgodnie podkreślają rozmówcy PAP.

Wiele osób płacze. Jedni mówią, że śmierć polskich elit "jest koszmarnym snem", inni nie wierzą w to, co się stało. Zdezorientowani, dopytują się nawzajem o nazwiska osób, które leciały prezydenckim samolotem.

"Zginęły polskie elity. Zginął pan prezydent" - mówiła, płacząc, posłanka PiS Jadwiga Wiśniewska. "Zginęli nasi przyjaciele, Grażyna Gęsicka, Ola Natalli-Świat. Jesteśmy wstrząśnięci. To się nie mieści w głowie. Katyń - tu wymordowano polskie elity i dzisiaj tu znów zginęli najlepsi" - powiedziała posłanka, krótko po zakończeniu mszy św. w intencji ofiar Katynia i ofiar katastrofy.

Msza św., którą ze wzruszeniem odprawił proboszcz parafii katolickiej w Smoleńsku ks. Ptolemeusz, była jedynym i wyjątkowym punktem programu sobotnich uroczystości w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej.

"Wierzymy w znaki czasu i dlatego w tych okolicznościach musimy wyciągnąć dla siebie lekcję. Jak Chrystus by nas dzisiaj napominał w Katyniu, gdyby nas spotkał? Może chciałby powiedzieć nam: zjednoczcie się w końcu! Nie kłóćcie się!" - mówił ks. Ptolemeusz.

Po mszy podano komunikat, że wszyscy, którzy chcą oddać hołd pomordowanym Polakom, mogą złożyć wieńce indywidualnie.

W ciszy i smutku obecni na uroczystościach wrócili do autokarów. "Śmierć prezydenta tutaj, na smoleńskiej ziemi, jest tragicznie symboliczna. Nie wiemy, jak się z tego wszystkiego podnieść. Brakuje nam słów" - mówił jeden z uczestników uroczystości.

W rozmowie z dziennikarzami poseł PiS Antoni Macierewicz określił obecną sytuację jako stan zagrożenia państwa. "Nie ma wątpliwości, że w naszej historii nie było tak wielkiej, tak wstrząsającej tragedii i musimy wyjaśnić wszystkie okoliczności, które do tego doprowadziły. To jest stan rzeczywistego zagrożenia państwa" - powiedział.

"To jest ogromna, niepowetowana strata. Przychodzi na myśl tragedia gen. Sikorskiego pod Gibraltarem. Boże mój, to pierwsza osoba w państwie zginęła" - mówił z niedowierzaniem pan Przybyłowicz, którego teść zginął w Katyniu. "Myślę, że nie tylko Polska będzie w żałobie. Może ta śmierć przyczyni się do tego, żeby nie było więcej w Polsce narodowych kłótni. To jest nakaz historii. Polak nie może być synonimem kogoś skłóconego z drugim Polakiem" - mówił.(PAP)

nno/ ls/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)