Notowania

wiadomości
21.02.2014 17:49

W Polsce kolejny dzień akcji poparcia dla protestujących na Ukrainie

# Dochodzą informacje o kolejnych inicjatywach #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Dochodzą informacje o kolejnych inicjatywach #

21.02. Warszawa (PAP) - Piątek to kolejny dzień akcji poparcia i zbiórki pieniędzy oraz leków dla protestujących na Ukrainie. W Warszawie zaczęło działać centrum informacji dla obywateli Ukrainy. Do Kijowa jedzie ekipa ratowników medycznych z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Premier zaapelował o zapalenie świec w piątek o godz. 20 - na znak solidarności z Ukrainą. Z podobnym apelem wystąpiła też Kancelaria Prezydenta RP. Akcja "światełko dla Ukrainy" propagowana jest też przez portale społecznościowe. Do modlitwy za Ukrainę wzywają hierarchowie Kościoła w Polsce. Przybywa inicjatyw pomocy humanitarnej. Do społecznej akcji wsparcia wezwała Rzecznik Praw Obywatelskich.

Od piątku przy ul. Nowy Świat 63 w Warszawie działa centrum informacyjne dla obywateli Ukrainy. Mogą tam uzyskać pomoc prawną i psychologiczną oraz informacje nt. opieki medycznej, socjalnej, są do dyspozycji tłumacze - poinformował stołeczny ratusz. Centrum będzie działać codziennie w godzinach 8-18. Potrzebujący pomocy mogą dzwonić na bezpłatny numer 987, a także na 519 047 300 (opłata według stawek operatora).

O wysłaniu do Kijowa zespołu ratowników medycznych zdecydowało Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Mają oni wspomagać lokalne służby ratunkowe w zapewnieniu pomocy osobom rannym w wyniku zamieszek, niezależnie od opcji politycznej. Na miejsce mają dotrzeć w sobotę. Zabrali ze sobą pełne wyposażenie do udzielania pomocy medycznej oraz reanimacji poszkodowanych - m.in. kołnierze ortopedyczne, sprzęt do udrażniania dróg oddechowych, opatrunki i folie izotermiczne. "Jesteśmy przygotowani na opatrywanie ran postrzałowych i poparzeń" - powiedział PAP uczestnik misji.

Według MSW w Polsce jest obecnie leczonych 17 obywateli Ukrainy; kolejni mają jeszcze w piątek trafić do polskich szpitali. Są hospitalizowani w szpitalach w Warszawie (w szpitalu MSW), Łęcznej, Tomaszowie Lubelskim i Przemyślu. Poszkodowani potrzebują m.in. pomocy okulistycznej i laryngologicznej.

Zbiórkę publiczną w związku z sytuacją na Ukrainie uruchomił PCK. Wyznaczono zespoły ratownictwa, które na wezwanie dojadą na odpowiednie przejście graniczne z Ukrainą i udzielą pomocy potrzebującym. Wpłaty można kierować na konto 07 1160 2202 0000 0002 5583 9342 z dopiskiem UKRAINA.

W związku z sytuacją na Ukrainie MONAR zadeklarował gotowość przyjęcia stu osób do swych ośrodków w województwach: lubelskim, małopolskim, świętokrzyskim, łódzkim i mazowieckim. Deklaruje, że zapewni im tam noclegi, wyżywienie, środki czystości i higieny osobistej oraz wsparcie psychologiczne. Propozycję pomocy Stowarzyszenie przekazało MSW, MSZ, Urzędowi ds. Cudzoziemców, urzędom wojewódzkim w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku.

W piątek Fundacja "Otwarty Dialog" upubliczniła raport na temat dotychczasowej sytuacji w Kijowie. Jej wolontariusze rejestrują przypadki naruszeń praw człowieka i obserwują procesy manifestantów, pomagają też w udzielaniu pierwszej pomocy rannym. Ich relacje można na bieżąco obserwować na stronie: www.maidan24.pl.

Według Fundacji cała odpowiedzialność za rozwój konfliktu na Ukrainie spoczywa na władzy kraju. "Do aktów przemocy dochodzi po obu stronach konfliktu, ale to organy bezpieczeństwa są odpowiedzialne za ich eskalację. Wielu spośród zabitych demonstrantów zostało postrzelonych z broni palnej. Władza dopuszcza się przestępstw, które można uznać za zbrodnię przeciwko ludzkości. Struktury sił bezpieczeństwa stały się narzędziem represji wobec obywateli reprezentujących odmienne przekonania polityczne" - podkreślono w raporcie.

Organizacja prowadzi zbiórkę publiczną m.in. na leki dla rannych. Numer konta: 56 2490 0005 0000 4600 5911 3255.

Pieniądze dla protestujących na Ukrainie zbiera też Fundacja "Edukacja dla Demokracji". Zebrane środki będą przekazywane na pomoc represjonowanym i rannym w czasie demonstracji. Numer rachunku: 18 1240 1037 1111 0010 4591 0813.

W zbiórki włączył się Caritas Polska - wpłat można dokonać na konta: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384; 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526, 59 1240 5918 1111 0000 4908 4355 oraz 10 1600 1068 1843 3955 7000 0001 z dopiskiem "Ukraina". Datki na rzecz potrzebujących można wrzucać do specjalnych skarbonek. Jedna z nich jest w Warszawie w cerkwi greckokatolickiej oo. Bazylianów przy ul. Miodowej 16.

O modlitwę w intencji Ukrainy zaapelował metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. "Tragiczne wydarzenia na Ukrainie, których jesteśmy świadkami, są dla nas wezwaniem do modlitewnej solidarności w intencji pokojowego rozwiązania tego dramatycznego konfliktu" - napisał w apelu, który zostanie odczytany w parafiach diecezji w najbliższą niedzielę. Przejawem solidarności z narodem ukraińskim ma być zbiórka pieniężna kościołami archidiecezji katowickiej 2 marca. Pozyskane w ten sposób środki zostaną przekazane Caritas Kościoła na Ukrainie.

O pomoc dla Ukrainy apelują też członkowie katowickiego Stowarzyszenia Pokolenie. Zbierane przez nich pieniądze finansują wyjazd ratowników medycznych. Pieniądze można przelewać na konto Stowarzyszenia: 89 1050 1214 1000 0023 1985 3707. Przemysław Miśkiewicz ze Stowarzyszenia kilka dni temu był w Kijowie. "Wielu z nas pamięta stan wojenny. Pamiętamy chwile pełne heroizmu, ale i chwile rozpaczy i bezsilności. Nie milczmy - róbmy to, co kto zrobić może" - zaapelował.

Pomoc prawną i psychologiczną zaproponowała Fundacja Ocalenie, zajmująca się m.in. pomocą uchodźcom; można się zgłaszać do biur fundacji: w Warszawie - ul. Koszykowa 24 lokal 1; tel.(+48) 22 828 04 50 oraz w Łomży - ul. Dmowskiego 1E; tel.(+48) 86 214 16 57. Pomoc prawną oferuje Ukraińcom również Stowarzyszenie Integracji Prawnej.

W Krakowie do godz. 4 nad ranem w sobotę leki i środki opatrunkowe będą zbierane w biurze poselskim Ryszarda Terleckiego przy ul. Szewskiej 27. Rano mają być przewiezione w transporcie sanitarnym do Kijowa. Potrzebne są m.in. leki przeciwoparzeniowe, materiały opatrunkowe, środki dezynfekcyjne, krople do oczu, środki przeciwbólowe.

Na opolskim ratuszu zawisły flagi Ukrainy, Polski i Opola, które mają symbolizować "pamięć i modlitwę za ginących na Ukrainie i ich rodziny". W barwach ukraińskiej flagi zostanie też podświetlony płocki ratusz. Taka iluminacja zaplanowana jest do niedzieli. Podobnie będzie z popularną kładką Bernatka na Wiśle, łącząca krakowski Kazimierz z Podgórzem.

Wiele akcji i zbiórek zaplanowano na weekend. W Krakowie w sobotę o godz. 10 w cerkwi przy ulicy Wiślnej 11 odbędzie się nabożeństwo za ofiary zamieszek w Kijowie. O godz. 12 pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym rozpocznie się manifestacja w proteście przeciw zabijaniu protestujących na Ukrainie.

Z kolei w Warszawie Amnesty International organizuje w sobotę akcję "Solidarni z Ukrainą - maraton pisania listów". Odbędzie się ona w klubokawiarni "Państwomiasto" przy ul. Generała Andersa 29, w godzinach od 10 do 19. Podobne akcje Amnesty będzie organizować w innych polskich miastach.

Także w niedzielę łódzka klubokawiarnia "Niebostan", wspólnie z zespołem Miejskie Darcie Pierza, organizuje koncert i zbiórkę pieniędzy dla Ukraińców z Majdanu. Pieniądze zostaną przekazane na konto ukraińskiej Fundacji "Edukacja dla Demokracji". (PAP)

wkt/ pru/ wos/ pz/ mag/ mb/ rgr/ ros/ rop/ kat/ kon/ abr/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz