Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Polsce rozpoczyna się międzynarodowa olimpiada astronomiczna

0
Podziel się:

W czwartek rozpocznie się w Chorzowie V Międzynarodowa Olimpiada z
Astronomii i Astrofizyki. Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem tej imprezy. Zawody potrwają do
4 września.

W czwartek rozpocznie się w Chorzowie V Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki. Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem tej imprezy. Zawody potrwają do 4 września.

W konkursie weźmie udział 31 drużyn z 29 krajów, czyli łącznie 151 zawodników oraz 73 liderów i obserwatorów. Po raz pierwszy w historii reprezentowane będą wszystkie zamieszkałe kontynenty. Na liście zgłoszonych krajów znajdują się: Bangladesz, Białoruś, Boliwia, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Kolumbia, Chorwacja, Czechy, Egipt, Grecja, Węgry, Indie, Indonezja, Iran, Kazachstan, Korea Południowa, Litwa, Portugalia, Rumunia, Rosja, Serbia, Singapur, Słowacja, Sri Lanka, Tajlandia, Turcja, Ukraina oraz Polska.

Organizatorem międzynarodowych zawodów jest Planetarium Śląskie w Chorzowie, a honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Zawody będą odbywać się w trzech miastach: Chorzowie, Katowicach oraz Krakowie. Na uczestników czekają do wykonania zadania sprawdzające wiedzę teoretyczną, a także umiejętności prowadzenia obserwacji astronomicznych.

Olimpiada została dofinansowana dotacją z budżetu Województwa Śląskiego w wysokości 1 miliona złotych oraz środkami z Ministerstwa Edukacji Narodowej w wysokości 610 tysięcy złotych. Wśród fundatorów nagród jest m.in. Europejskie Obserwatorium Południowe ESO, organizacja prowadząca badania astronomiczne w obserwatoriach na półkuli południowej, zrzeszająca kraje europejskie.

Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki odbywa się po raz piąty. Jej idea narodziła się w Bangkoku w 2006 roku. Poprzednie edycje odbyły się w Tajlandii, Indonezji, Iranie oraz Chinach.

W zawodach biorą udział maksymalnie pięcioosobowe drużyny złożone z uczniów szkół ponadgimnazjalnych (do 19 lat) z dwoma opiekunami (zwanymi liderami). Liderzy z zespołów z wszystkich krajów tworzą komitet olimpiady czuwają nad kształtem zadań na olimpiadzie i tłumaczą je na języki uczestników. Nad całością czuwają dodatkowo obserwatorzy oraz sędziowie. Prezydentem Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki jest prof. Bonnrucksar Soonthornthum z Tajlandii, natomiast Sekretarzem dr Chatief Kunjaya z Indonezji.

Więcej informacji o olimpiadzie można znaleźć na witrynie internetowej www.ioaa2011.pl (PAP)

ast/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)