Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W poniedziałek Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

0
Podziel się:

Diagnostyka laboratoryjna to jedno z najważniejszych i najbardziej
obiektywnych źródeł opisujących stan zdrowia; nawet 70 proc. decyzji lekarskich opiera się na
wynikach tych badań - przypominają diagności z okazji Dnia Diagnosty Laboratoryjnego.

Diagnostyka laboratoryjna to jedno z najważniejszych i najbardziej obiektywnych źródeł opisujących stan zdrowia; nawet 70 proc. decyzji lekarskich opiera się na wynikach tych badań - przypominają diagności z okazji Dnia Diagnosty Laboratoryjnego.

Jak wyjaśniła PAP prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Elżbieta Puacz, zawód diagnosty laboratoryjnego jest jednym z czterech medycznych zawodów zaufania publicznego; obok lekarza, farmaceuty i pielęgniarki, czynnie uczestniczącym w procesie diagnostyczno-leczniczym.

"Medyczna diagnostyka laboratoryjna to jedno z najważniejszych i najbardziej obiektywnych źródeł, opisujących stan zdrowia pacjenta; nawet 70 proc. decyzji lekarskich opiera się na wynikach badań diagnostycznych" - zaznaczyła Puacz. Zwróciła uwagę, że badania diagnostyczne często pokazują pierwsze dowody istnienia choroby lub powikłań leczenia.

Jak mówiła, "badania diagnostyczne są niezbędne do postawienia trafnej diagnozy, wyboru właściwej terapii i oceny efektów leczenia, a także są jednym z podstawowych narzędzi profilaktyki zdrowotnej". "Fachowość personelu diagnostycznego przekłada się więc bezpośrednio na jakość w ochronie zdrowia oraz na optymalizację kosztów opieki zdrowotnej" - podkreśliła.

"Praca diagnostów laboratoryjnych dostarcza wiedzy o stanie klinicznym pacjenta ale także o zakażeniach szpitalnych, antybiotykoterapii, predyspozycji do chorób genetycznych, nowotworowych i immunologicznych" - wyjaśniła Puacz.

Dodała, że diagności to kluczowy zawód w Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa; są też pracownikami w laboratoriach prowadzonych przez Główny Inspektorat Sanitarny i odpowiadają tym samym za bezpieczeństwo epidemiologiczne kraju. Wykonują też swoją pracę w ośrodkach transplantacyjnych oraz bankach komórek macierzystych.

W poniedziałek o godz. 18. w siedzibie Ministerstwa Zdrowia odbędzie się uroczysta gala połączona z nagrodzeniem zasłużonych diagnostów laboratoryjnych odznaczeniami państwowymi, resortowymi i samorządowymi. Zaplanowano też wykład inaugurujący prof. dr hab. Tadeusza Dobosza pod tytułem "Genetyka przyszłością laboratoryjnej diagnostyki medycznej".

Puacz wyjaśniła, że celem obchodów Dnia Diagnosty jest promocja tego zawodu. Datę wybrano, ponieważ 27 maja 1961 roku o godz. 3. nad ranem Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego, a tym samym tajemnicę życia na Ziemi. Ich odkrycie dało podwaliny wszelkim późniejszym dokonaniom z dziedziny genetyki i biotechnologii. (PAP)

bpi/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)