Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W poniedziałek na Litwie spotkanie ekspertów ds. edukacji

0
Podziel się:

W poniedziałek w Druskiennikach na Litwie po raz pierwszy spotka się polsko -
litewski zespół ds. edukacji, który ma wypracować rozwiązania służące poprawie sytuacji polskiej
oświaty na Litwie.

W poniedziałek w Druskiennikach na Litwie po raz pierwszy spotka się polsko - litewski zespół ds. edukacji, który ma wypracować rozwiązania służące poprawie sytuacji polskiej oświaty na Litwie.

Zespół powstał po niedawnym spotkaniu premiera Donalda Tuska z szefem litewskiego rządu Andriusem Kubiliusem.

W skład zespołu wchodzą przedstawiciele resortów oświaty z Polski i Litwy oraz członkowie mniejszości polskiej i litewskiej.

"Cieszymy się, że dochodzi do tego spotkania. Będzie to okazja do merytorycznego przedstawienia wszystkich argumentów i do zwrócenia uwagi, że emocje, które są, też racjonalne, bo one w znacznej mierze wynikały z tego, że nie mieliśmy takich miejsc do wspólnej rozmowy" - powiedział PAP podsekretarz stanu w ministerstwie edukacji narodowej Mirosław Sielatycki.

"Zespół ma wypracować rozwiązania, które mają poprawić sytuację polskiej oświaty na Litwie. Trudno spodziewać się efektów już po pierwszym spotkaniu. Będzie to przedstawienie stanowisk, ustalenie formuły współpracy, pokazanie argumentów, bo jeśli są one przedstawiane tylko poprzez media czy w formie listów protestacyjnych nie mogą być w pełni skuteczne" - powiedział PAP Sielatycki.

Kolejne tury rozmów mają się odbywać na zmianę w Polsce i na Litwie.

Sielatycki przypomniał, że Polska ma już doświadczenia z działania podobnego zespołu ze stroną niemiecką, z którą udało się wypracować szereg istotnych rozwiązań dotyczących strategii rozwoju oświaty polskiej w Niemczech. "Oczywiście sytuacja w Niemczech nie jest w żaden sposób porównywalna z Litwą" - zaznaczył Sielatycki.

W ubiegły piątek w Wilnie odbył się wiec przed Pałacem Prezydenckim, w którym uczestniczyło kilka tysięcy osób, głównie Polaków - obywateli Litwy. Domagali się odwołania przyjętej w marcu ustawy o oświacie. Zdaniem protestujących, uderza ona w oświatę mniejszości narodowych, również w szkoły polskie. Wiec był też początkiem strajku w ok. 70 szkołach z ponad 100, w których na Litwie wykłada się w języku polskim.

Zgodnie z nową ustawą, od 2013 roku w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony. Tymczasem program nauczania litewskiego w szkołach litewskich i nielitewskich różni się; w szkołach litewskich zakres literatury litewskiej jest szerszy.

Przyjęta ustawa o oświacie zakłada też, że od 1 września w szkołach mniejszości narodowych lekcje historii i geografii Litwy oraz wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy mają być prowadzone w języku litewskim. W całości po litewsku będzie wykładany przedmiot o nazwie "podstawy wychowania patriotycznego".

Lech Wałęsa we wtorek wystosował list do ambasador Litwy w Polsce Lorety Zakarevicziene, w którym napisał, że nie może odebrać przyznanego mu Krzyża Wielkiego Orderu Witolda Wielkiego, jednego z najwyższych odznaczeń nadawanych przez władze Republiki Litewskiej, dopóki nie poprawi się traktowanie Polaków na Litwie. (PAP)

wos/ abe/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)