Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W poniedziałek Polska i Hiszpania podpiszą umowę na sprzedaż CO2

0
Podziel się:

Przedstawiciele władz polskich i hiszpańskich podpiszą w poniedziałek w
Sopocie pierwszą umowę na sprzedaż nadwyżek jednostek emisji CO2 - poinformowało w środę
ministerstwo środowiska. Polska zarobi na tym 25 mln euro. Pieniądze mają być przeznaczone na
ochronę klimatu i wsparcie wdrażania pakietu energetyczno - klimatycznego.

Przedstawiciele władz polskich i hiszpańskich podpiszą w poniedziałek w Sopocie pierwszą umowę na sprzedaż nadwyżek jednostek emisji CO2 - poinformowało w środę ministerstwo środowiska. Polska zarobi na tym 25 mln euro. Pieniądze mają być przeznaczone na ochronę klimatu i wsparcie wdrażania pakietu energetyczno - klimatycznego.

Jak podał resort w komunikacie, pierwsza polska umowa na sprzedaż jednostek AAU (jednostki przyznanej emisji CO2 w systemie ONZ - PAP) będzie podpisana 9 listopada w czasie Szczytu polsko - hiszpańskiego w Sopocie z udziałem premierów Donalda Tuska i Jose Luis Zapatero. Dokument podpiszą: minister środowiska Maciej Nowicki i Josue Tanaka, dyrektor pionu klimatycznego Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, w obecności ministra środowiska Hiszpanii.

"(...) Polska zarobi 25 mln euro. Pieniądze trafią na specjalny rachunek klimatyczny obsługiwany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z tych pieniędzy będą finansowane projekty służące redukcji gazów cieplarnianych. Pomoże nam to m.in. wywiązać się z naszych unijnych zobowiązań w ramach pakietu energetyczno - klimatycznego" - poinformował, cytowany w komunikacie, minister Maciej Nowicki.

"Umowa jest przygotowana do podpisania, powinna zostać podpisana" - powiedział PAP szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz. Nie wykluczył, że takie umowy zostaną zawarte również z innymi państwami, nie chciał jednak odpowiedzieć na pytanie, o jakie państwa chodzi.

Resort środowiska podał, że Polska jednocześnie prowadzi negocjacje z innymi, zainteresowanymi zakupem polskich nadwyżek, krajami. Kolejna spodziewana transakcja to umowa z Irlandią.

Jak powiedział wcześniej "Panoramie" TVP Nowicki, do podpisania umowy z Irlandią dojdzie już za 2 tygodnie.

Polska posiada trzecią co do wielkości nadwyżkę jednostek AAU na świecie: ok. 500 mln jednostek. Nadwyżka jest wynikiem bardzo trudnej i kosztownej restrukturyzacji polskiej gospodarki przeprowadzanej po 1990 roku. Jak podaje resort, osiągnięcia te wynikają w mniejszym stopniu z upadku niektórych energochłonnych przedsiębiorstw w okresie transformacji, w większym stopniu - z działań na rzecz środowiska: ustanowieniu kompleksowego systemu finansowego dla środowiska, sprawnemu dostosowywaniu naszych krajowych wymogów do restrykcji unijnych.

Polsce udało się zredukować emisje gazów cieplarnianych w porównaniu z rokiem 1988 (rok bazowy dla Polski zgodnie z Protokołem z Kioto) o 30 proc., podczas gdy zobowiązanie z Protokołu wynosiło 6 proc. Jednocześnie w naszym kraju w ciągu minionych 20 lat poziom PKB w Polsce uległ zwiększeniu o 70 proc. (PAP)

aop/ hgt/ pad/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)