Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W poniedziałek Polskie Radio, we wtorek TVP wylosują kolejność emisji audycji wyborczych

0
Podziel się:

W poniedziałek Polskie Radio, we wtorek TVP,
planują losowanie kolejności emisji audycji wyborczych dla
komitetów, które przed wyborami do Parlamentu Europejskiego
uzyskały prawo do nieodpłatnej kampanii w mediach publicznych.

W poniedziałek Polskie Radio, we wtorek TVP, planują losowanie kolejności emisji audycji wyborczych dla komitetów, które przed wyborami do Parlamentu Europejskiego uzyskały prawo do nieodpłatnej kampanii w mediach publicznych.

Losowania odbędą się w obecności przedstawicieli wszystkich dziesięciu komitetów wyborczych. Podczas spotkań w radiu i telewizji zostaną również przekazane informacje dotyczące terminów emisji audycji, zasad podziału czasu, a także szczegóły techniczne dotyczące nośników, na których pełnomocnicy będą je dostarczać.

Zgodnie z ordynacją wyborczą do Parlamentu Europejskiego prawo do rozpowszechniania bezpłatnych audycji wyborczych w ogólnopolskich programach TVP i Polskiego Radia mają komitety, które zarejestrowały swoje listy w co najmniej 9 okręgach wyborczych.

W regionalnych mediach publicznych prawo emisji bezpłatnych audycji mają komitety, które zarejestrowały listę w co najmniej w jednym okręgu wyborczym.

Bezpłatne audycje wyborcze będą rozpowszechniane od 23 maja do 5 czerwca. Zgodnie z rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji łączny czas rozpowszechniania audycji wyborczych w ogólnokrajowych programach TVP wynosi 900 minut, w ogólnokrajowych programach Polskiego Radia 1200 minut, w każdym programie regionalnym TVP łącznie - 600 minut, w każdej spółce regionalnej radiofonii publicznej łącznie - 1200 minut.

Niezależnie od czasu przyznanego na bezpłatne rozpowszechnianie audycji wyborczych każdy komitet może od dnia rozpoczęcia kampanii odpłatnie rozpowszechniać swoje ogłoszenia wyborcze.

Polskie Radio w przesłanym PAP komunikacie poinformowało, że zarząd spółki "zobowiązał dziennikarzy do rzetelnego, bezstronnego i z zachowaniem zasady równości informowania o przygotowaniach do wyborów oraz o komitetach wyborczych i kandydatach na posłów do Parlamentu Europejskiego" oraz zalecił, by "wykluczyć możliwość faworyzowania jakiejkolwiek osoby spośród kandydatów lub któregokolwiek ugrupowania politycznego".

"Głównym celem działalności programowej Polskiego Radia w okresie kampanii wyborczej jest zachęcenie słuchaczy do udziału w wyborach" - oświadczyło Polskie Radio.

TVP poinformowała z kolei w czwartkowym komunikacie, że jej siedzibę wizytowała grupa ekspertów Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR). Wedle relacji biura prasowego telewizji eksperci, którzy sprawdzają stan przygotowań do zbliżających się eurowyborów (eksperci spotykają się w tej sprawie także z PKW i partiami politycznymi) spotkali się z członkami Komisji ds. koordynacji programowej audycji informacyjnych i publicystycznych dotyczących wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2009 r. (PAP)

js/ wkr/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)