Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W poniedziałek rozpoczyna się Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy

0
Podziel się:

Skorzystaj z bezpłatnych badań i upewnij
się, że jesteś zdrowa - apeluje Narodowy Fundusz Zdrowia,
zachęcając kobiety do skorzystania z badań cytologicznych i
mammograficznych. W poniedziałek rozpoczyna się III Tydzień Walki
z Rakiem Szyjki Macicy.

Skorzystaj z bezpłatnych badań i upewnij się, że jesteś zdrowa - apeluje Narodowy Fundusz Zdrowia, zachęcając kobiety do skorzystania z badań cytologicznych i mammograficznych. W poniedziałek rozpoczyna się III Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

"Niestety, kobiety nie przychodzą na badania, za które płacimy, a badania te mogą mieć bez skierowania (...). To nic nie kosztuje, a zyskać można bardzo dużo - przede wszystkim zdrowe i szczęśliwe życie" - przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

Fundusz rozpoczyna dużą kampanię informacyjną: do udziału w badaniach cytologicznych i mammografii mają zachęcać kolorowe zaproszenia, a w kampanię mają się też włączyć Caritas, Związek Powiatów Polskich oraz organizacje kobiece zajmujące się profilaktyką i działaniami lokalnymi, a nawet proboszczowie.

Od poniedziałku do niedzieli w całej Polsce działać będzie też ponad 80 punktów informacyjnych, w których będzie można dowiedzieć się o sposobach profilaktyki raka szyjki macicy, w tym o szczepieniach przeciw odpowiedzialnemu za powstawanie raka szyjki wirusowi HPV. Punkty informacyjne zorganizowano w przychodniach lekarskich.

O tym jak ważna jest profilaktyka przekonują onkolodzy. Jak wynika z zeszłorocznych statystyk, umieralność na raka szyjki macicy jest w Polsce największa ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Jak podawał pod koniec minionego roku NFZ, na raka szyjki macicy umiera w Polsce dziesięć kobiet dziennie.

Większość z nich można by uratować, gdyby nowotwór został wykryty wcześniej - podczas badania cytologicznego. Choroba nawet przez kilka lat może się rozwijać bez dolegliwości. Gdy już pojawią się krwawienia, upławy i ból, bywa za późno na leczenie.

Ostatnio na rynek weszły szczepionki przeciw powodującemu większość przypadków raka szyjki macicy wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Są drogie, ale zmniejszają ryzyko raka (choć nadal trzeba robić badania cytologiczne). (PAP)

js/ bpi/ malk/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)