Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W poniedziałek spotkanie szefa MON z prokuratorem generalnym

0
Podziel się:

W poniedziałek minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak spotka się z
prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem - poinformował we wtorek PAP rzecznik MON Jacek Sońta.
Rozmowa ma dotyczyć ostatnich wydarzeń w prokuraturze.

W poniedziałek minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak spotka się z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem - poinformował we wtorek PAP rzecznik MON Jacek Sońta. Rozmowa ma dotyczyć ostatnich wydarzeń w prokuraturze.

Jak poinformował resort obrony, o spotkanie poprosiła prokuratura. Termin wyznaczono na najbliższy poniedziałek. Już wcześniej spotkanie Seremeta z Siemoniakiem w przyszłym tygodniu zapowiadał rzecznik prasowy prokuratury Mateusz Martyniuk.

"Minister Tomasz Siemoniak jest zainteresowany tym, żeby śledztwa prowadzone przez prokuraturę wojskową nie ucierpiały i nie straciły tempa swojej realizacji" - powiedział Sońta, podkreślając, że MON traktuje to zagadnienie priorytetowo.

"Bardzo ważne dla szefa MON jest wyjaśnienie wszystkich spraw wynikających z doniesień, jakie wpływają do prokuratury" - powiedział Sońta. Zapewnił, że resort jest zdeterminowany, by walczyć z nieprawidłowościami i korupcją w wojsku.

We wtorek Seremet oraz naczelny prokurator wojskowy gen. Krzysztof Parulski rozmawiali z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Spotkania dotyczyły poniedziałkowych zdarzeń w Poznaniu. Wojskowy prokurator płk Mikołaj Przybył postrzelił się w przerwie konferencji prasowej. Wcześniej w specjalnym oświadczeniu zaprzeczał, by złamał prawo, nadzorując śledztwo w sprawie przecieków z głównego postępowania dotyczącego katastrofy smoleńskiej. Wydarzenie to wywołało dyskusję o prokuraturze wojskowej. W tle sprawy jest też spór co do zakresu sięgania przez śledczych po billingi i sms-y, m.in. dziennikarzy. Komorowski chciał uzyskać informacje o wydarzeniach w Poznaniu i o "konflikcie strukturalnym w prokuraturze".

Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP w prokuraturze Seremet miał powiedzieć prezydentowi, iż nie wyobraża sobie dalszej współpracy z Parulskim. Według źródła PAP poniedziałkowa konferencja Parulskiego, zwołana po postrzeleniu się Przybyła, została odebrana w kierownictwie Prokuratury Generalnej jako "wypowiedzenie posłuszeństwa przełożonym".

Rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk nie chciał komentować tych informacji, ale przyznał, że na spotkaniu były poruszane kwestie personalne, a po konferencji Parulskiego Seremet "jest w trudnej sytuacji".

Z kolei prezydent Komorowski powiedział mediom, że na spotkaniu z Seremetem nie pojawił się wniosek o odwołanie Parulskiego. Skrytykował też formułowanie już teraz oczekiwań personalnych. Ocenił, że źródłem narastających negatywnych zjawisk w prokuraturze jest brak jej docelowego modelu ustrojowego.

Ani MON, ani Prokuratura Generalna nie chcą powiedzieć, czy rozmowa Seremeta z Siemoniakiem miałaby dotyczyć odwołania szefa NPW i powołania nowego. Zgodnie z przepisami, naczelnego prokuratora wojskowego, który jest zastępcą prokuratora generalnego, powołuje i odwołuje prezydent na wniosek prokuratora generalnego złożony w porozumieniu z MON.

W poniedziałek minister Siemoniak powiedział PAP, że w rozmowie z prezydentem dobrze ocenił działania prokuratury i współpracę z nią. Dodał, że kierowany przez płk. Przybyła wydział ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej w poznańskiej prokuraturze wojskowej skutecznie prowadził wiele ważnych spraw.

Siemoniak nie chciał wypowiadać się nt. przyszłości prokuratury wojskowej, ponieważ - jak zaznaczył - nie ma jeszcze projektu dotyczącego ewentualnego jej włączenia do struktur cywilnych. "Minister obrony narodowej jest zainteresowany tym, żeby prokuratura działała efektywnie i skutecznie, a jak jest zorganizowana, to już jest odrębna sprawa" - podkreślił szef MON.

W środę Seremet w Moskwie będzie rozmawiał o pomocy prawnej polskich i rosyjskich organów ścigania w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Rafał Lesiecki (PAP)

ral/ bno/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)