Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W poniedziałek w Warszawie Forum Gospodarcze Polska-Indie

0
Podziel się:

W ramach obchodów 60. rocznicy nawiązania polsko-indyjskich stosunków
dyplomatycznych w poniedziałek w Warszawie odbędzie się organizowane m.in. przez polski MSZ we
współpracy z ministerstwem gospodarki Forum Gospodarcze Polska-Indie.

W ramach obchodów 60. rocznicy nawiązania polsko-indyjskich stosunków dyplomatycznych w poniedziałek w Warszawie odbędzie się organizowane m.in. przez polski MSZ we współpracy z ministerstwem gospodarki Forum Gospodarcze Polska-Indie.

Spotkanie jest zorganizowane z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych we współpracy z Ministerstwem Gospodarki, przez Krajową Izbą Gospodarczą, Indyjsko-Polską Izbą Gospodarczo-Handlową, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych i Konfederację Lewiatan.

Forum będzie poświęcone perspektywom rozwoju współpracy gospodarczej między Polską a Indiami. Wezmą w nim udział przedstawiciele administracji rządowej i ambasad obu krajów, a także przedsiębiorcy oraz eksperci z Polski i Indii.

Uczestnicy debaty omówią uwarunkowania mające wpływ na działania polskiego biznesu na rynku indyjskim. Podczas seminarium przedstawione zostaną aktualne powiązania gospodarcze pomiędzy obydwoma krajami, kierunki rozwoju stosunków handlowych i współpracy inwestycyjnej.

Wśród panelistów Forum będą m.in. wiceminister SZ Katarzyna Kacperczyk, wiceszef resortu gospodarki Jerzy Pietrewicz oraz prezesi, dyrektorzy i przedstawiciele największych firm, banków, agencji rządowych oraz izb handlowych zaangażowanych w rozwój polsko-indyjskiej współpracy gospodarczej.

Kacperczyk przekonywała w rozmowie z PAP, że forum będzie dobrą okazją do zainteresowania polskich przedsiębiorców nawiązaniem współpracy z partnerami z Indii. "Chodzi o to, by przedstawić im warunki funkcjonowania biznesu w Indiach, możliwości nawiązywania współpracy z lokalnymi partnerami oraz potencjalne sektory tej współpracy" - zaznaczyła.

Jak podkreśliła wiceminister, poniedziałkowe forum ma być też przygotowaniem do polsko-indyjskiego szczytu energetycznego, z udziałem kilkudziesięciu firm z Polski, który zaplanowano na początek lutego w New Delhi, a także do zaplanowanych w tym roku przez MSZ i inne resorty wizyt roboczych w Indiach.

Kacperczyk zaznaczyła, że branża energetyczna jest bardzo ważna w polsko-indyjskich relacjach gospodarczych. "Mamy tu pewne doświadczenia we współpracy, z polskim udziałem powstało bowiem kilkanaście elektrowni w Indiach. Mamy więc spory potencjał, na którym możemy budować dalszą współpracę i realizować konkretne projekty" - dodała.

Polska i Indie, mówiła wiceminister, mają bardzo podobne wyzwania, jeśli chodzi o politykę energetyczną i klimatyczną. "U nas ponad 90 proc. energii elektrycznej generujemy z węgla, w Indiach jest to ponad 70 proc.; te liczby są dosyć zbliżone. Dużym więc wyzwaniem jest wykorzystanie w większym stopniu odnawialnych źródeł energii i wprowadzanie rozwiązań sprzyjających poprawie efektywności energetycznej" - powiedziała Kacperczyk.

Jak zauważyła, Polska ma w tym zakresie doskonałe doświadczenia. "Jeśli chodzi o termomodernizację mamy mnóstwo firm, które doskonale radzą sobie na rynku polskim. Podobnie, jeśli chodzi o czyste technologie, istnieje spory potencjał, żeby dostarczać na rynek indyjski nowe technologie, usługi, maszyny" - podkreśliła.

Kolejnym perspektywicznym dla polsko-indyjskich relacji gospodarczych sektorem, mówiła Kacperczyk, jest przemysł wydobywczy ropy i gazu. "Hindusi korzystają już trochę z naszych doświadczeń w tym zakresie; aktywna na tamtejszym rynku jest Geofizyka Toruń. Ponadto poszukiwania i wydobycia węglowodorów niekonwencjonalnych to również obszar, który zbliża nasze kraje" - zaznaczyła wiceminister.

Perspektywy rozwoju współpracy - dodała - daje również górnictwo. "Szereg polskich firm dostarcza na rynek indyjski sprzęt i usługi w tym zakresie" - powiedziała. Jak mówiła, Hindusi mają problemy z wydobywaniem węgla z głębokich pokładów, a Polska ma w tym zakresie doskonałe doświadczenia, którymi chce się dzielić. "Polskie firmy wezmą także udział w tegorocznych targach górniczych w Kalkucie, gdzie jeden cały dzień poświęcony będzie polskim doświadczeniom i prezentacji naszej oferty" - dodała.

Rynek indyjski może być również interesujący dla polskich firm sektora farmaceutycznego, sprzętu medycznego, przemysłu samochodowego, budownictwa, sektora IT czy nowoczesnych usług finansowych i ubezpieczeniowych.

Kacperczyk zaznaczyła, że obroty handlowe między Polską a Indiami kształtują się na poziomie ok. 1,9 mld dol. (2012 r.), jednak udział Indii w polskim handlu zagranicznym jest śladowy (0,21 proc. w eksporcie i 0,55 proc. w imporcie) i niewspółmiernie niski w stosunku do potencjału gospodarczego i rozwojowego obu krajów - podkreśliła - co więcej, w ostatnim czasie rosną one w zdecydowanie niezadowalającym tempie.

Jak dodała, stosunkowo szybki rozwój gospodarki indyjskiej, jej duży potencjał gospodarczy, a także wzrost jej znaczenia w gospodarce światowej, daje duże możliwości zwiększenia polskiej wymiany handlowej z tym rynkiem oraz zainteresowania inwestorów hinduskich Polską. W okresie dziewięciu miesięcy 2013 r. obroty handlowe z Indiami wyniosły ok. 1,5 mld dol.

Główną pozycję wśród polskich towarów sprzedawanych do Indii zajmują wyroby przemysłu elektromaszynowego, których udział w eksporcie to ponad 30 proc. Indie są w Azji drugim, najważniejszym rynkiem docelowym dla inwestycji z Polski. Łączne zaangażowanie kapitałowe polskich firm w Indiach wyniosło na koniec 2012 r. 217,5 mln dol. i ustępuje tylko polskim inwestycjom w Singapurze. Z kolei, skumulowana wartość indyjskich inwestycji w Polsce na koniec 2012 r. osiągnęła poziom 92 mln dol. (PAP)

mzk/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)