Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W poniedziałek wydobycie szczątków Konstantego Wolnego

0
Podziel się:

Jeszcze w poniedziałek z grobowca na Cmentarzu Janowskim we Lwowie mają
zostać wydobyte szczątki Konstantego Wolnego - pierwszego marszałka przedwojennego Sejmu Śląskiego.
Zgodnie z wolą rodziny i władz prochy zostaną złożone do grobu na cmentarzu w Katowicach.

Jeszcze w poniedziałek z grobowca na Cmentarzu Janowskim we Lwowie mają zostać wydobyte szczątki Konstantego Wolnego - pierwszego marszałka przedwojennego Sejmu Śląskiego. Zgodnie z wolą rodziny i władz prochy zostaną złożone do grobu na cmentarzu w Katowicach.

Na Ukrainę udali się przedstawiciele wojewody śląskiego - wicewojewoda Stanisław Dąbrowa i Magdalena Szewczuk-Szturc, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, oraz wnuk Konstantego Wolnego.

Do Lwowa pojechała delegacja Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wraz z antropologami, którzy na miejscu pobiorą próbki do badań genetycznych - Wolny jest pochowany wraz z innymi osobami w grobowcu jezuitów. Badania DNA zostaną przeprowadzone w Zakładzie Medycyny Sądowej w Katowicach. Po ustaleniu, które szczątki należą do śląskiego polityka, zostaną one sprowadzone do Polski.

"Myślę, że wszystkim zależy na tym, by stało się tak jak najszybciej" - powiedziała dyrektor Szewczuk-Szturc. Wciąż nie jest ustalony termin ponownego pogrzebu, bo nie wiadomo, kiedy uda się przeprowadzić badania i załatwić wszelkie formalności. Decyzja o dniu uroczystości pogrzebowych należy oczywiście do rodziny Wolnego.

Zgodnie z uchwałą wojewódzkich radnych, rok 2012 jest poświęcony pamięci Wolnego. Z tej okazji w regionie zaplanowano wiele konferencji i wystaw. Na 22 czerwca zaplanowano uroczystą sesję poświęconą pamięci Konstantego Wolnego, ale także obchodzonej w tym roku 90. rocznicy powrotu Śląska do Macierzy. Ma w niej wziąć udział prezydent Bronisław Komorowski.

Urodzony 5 kwietnia 1877 r. w Bujakowie Konstanty Wolny był pierwszym marszałkiem Sejmu Śląskiego. Funkcję tę pełnił przez trzy kolejne kadencje - do 1935 r. Cieszył się wielkim autorytetem w zantagonizowanym wówczas Sejmie Śląskim, który był areną bardzo ostrych konfliktów między obozami Wojciecha Korfantego i wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego.

Pierwsze wybory do Sejmu Śląskiego odbyły się 24 września 1922 r. Ogłoszono je na mocy Ustawy Konstytucyjnej z 15 lipca 1920 r., zawierającej Statut Organiczny Województwa Śląskiego. Nadawał on województwu szeroką autonomię w wielu dziedzinach życia. Na jego mocy powołano Sejm Śląski, uchwalający własny budżet, który zasilał Skarb Śląski. Tekst Statutu opracowała komisja pod przewodnictwem bliskiego współpracownika Wojciecha Korfantego - adwokata Konstantego Wolnego.

We wrześniu 1939 r. uciekając przez Niemcami dotarł do Lwowa, gdzie zmarł 9 listopada 1940 r. Spoczął w grobowcu jezuitów na tamtejszym Cmentarzu Janowskim. Obecnie nie ma pewności, które ze złożonych tam szczątków są szczątkami Wolnego. Wolą rodziny oraz samorządu województwa śląskiego jest pochowanie marszałka na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach, gdzie spoczywają m.in. dyktator III Powstania Śląskiego Wojciech Korfanty i pierwszy wojewoda śląski Józef Rymer.(PAP)

kon/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)