Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Poznaniu o wspólnej realizacji polityki zagranicznej rządu i samorządów

0
Podziel się:

O potrzebie wspólnej realizacji polityki zagranicznej rządu i samorządów
rozmawiano w Poznaniu podczas posiedzenia Stałej Ogólnopolskiej Konferencji Współpracy
Międzynarodowej Samorządów. Polskie samorządy współpracują z kilkoma tysiącami partnerów na cały
świecie.

O potrzebie wspólnej realizacji polityki zagranicznej rządu i samorządów rozmawiano w Poznaniu podczas posiedzenia Stałej Ogólnopolskiej Konferencji Współpracy Międzynarodowej Samorządów. Polskie samorządy współpracują z kilkoma tysiącami partnerów na cały świecie.

"Jako aktywni uczestnicy współpracy międzynarodowej odczuwaliśmy dyskomfort nie dość pełnej współpracy ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Teraz otrzymaliśmy sygnał, że obywatelskie, samorządowe kontakty międzynarodowe są ważne dla polityki zagranicznej. Oczekujemy na konkretne elementy tej współpracy ofiarowując wieloletnie doświadczenia samorządów w tej dziedzinie. Wiemy, że samorządy realizują około 4 tys. umów partnerskich ze swoimi odpowiednikami z zagranicy" - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej inicjator spotkania marszałek wielkopolski Marek Woźniak.

Wiceminister SZ Jerzy Pomianowski przypomniał, że na wsparcie międzynarodowej współpracy organizacji pozarządowych i samorządów resort przeznacza każdego roku 8 milionów złotych.

"W samorządach kryje się ogromny potencjał i energia, która dostarcza ciekawych inicjatyw, trzeba ją zsynchronizować z polityką zagraniczną, ale także wewnętrznie miedzy samorządami. Dyplomacja samorządowa i klasyczna powinny być coraz bliżej siebie. W budżecie jest 8 milionów złotych na wsparcie mechanizmów współpracy dla samorządów, a mówiąc górnolotnie powinniśmy działać razem dla polskiej racji stanu" - powiedział Pomianowski.

Spotkania Stałej Konferencji Współpracy Międzynarodowej Samorządów ma się odbywać, co pół roku, w różnych ośrodkach. W konferencji może wziąć udział każdy samorząd współpracujący z partnerami zagranicznymi.

"Docelowo chciałbym, aby powstało gremium Stałej Konferencji składające się z przedstawicieli wszystkich samorządowych korporacji, które będzie organizowało spotkania i stworzy formalne ramy dla wypracowywania wspólnych działań samorządów we współpracy zagranicznej" - powiedział PAP Woźniak, inicjator konferencji.

Pomianowski uważa, że samorządy powinny opracowywać regionalne strategie współpracy zagranicznej. "Niech w danym regionie taka strategia będzie opracowana, niech działania samorządów i instytucji samorządowych z jednego województwa zostaną na tym poziomie zintegrowane tak, aby teatry, samorządy czy uczelnie działające w danym regionie miały wspólną strategię działań, wykorzystująca synergię aktywności i tak już prowadzonej" - powiedział PAP wiceszef MSZ.

Doradca społeczny prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. samorządu prof. Michał Kulesza podkreślił, że "samorząd to istotny element polskiej władzy publicznej". Jak dodał samorząd potrzebuje mechanizmów komunikacji i współpracy merytorycznej z ministerstwem. "Takie mechanizmy współpracy powstaną, bo udział samorządów w tej sferze jest rozległy i szeroki. Brak takich mechanizmów odbija się negatywnie na pozycji Polski w świecie" - zaznaczył Kulesza.

Organizacja Stałej Ogólnopolskiej Konferencji Współpracy Międzynarodowej Samorządu jest rezultatem projektu przygotowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w konkursie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP "Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2012" w ramach instrumentu "Małych projektów wspólnych MSZ i samorządu". Konferencja jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Honorowy patronat nad konferencją objął minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Współorganizatorami konferencji są Związek Województw RP oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.(PAP)

kpr/ par/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)