Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Poznaniu oceniano jakość tradycyjnych wędlin

0
Podziel się:

Ponad 20 producentów mięsa uczestniczyło w piątek w Poznaniu w ósmej edycji
Certyfikacji Tradycyjnych Wielkopolskich Wyrobów Wędliniarskich. Jej celem jest wskazanie klientom
tych wędlin, które bez obaw mogą położyć na wielkanocnym stole.

Ponad 20 producentów mięsa uczestniczyło w piątek w Poznaniu w ósmej edycji Certyfikacji Tradycyjnych Wielkopolskich Wyrobów Wędliniarskich. Jej celem jest wskazanie klientom tych wędlin, które bez obaw mogą położyć na wielkanocnym stole.

Certyfikację przeprowadzono w ramach akcji "Wielkanoc Mięsne Święta - Polska Tradycja", które odbywają się w Poznaniu przy okazji Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia.

Dwie komisje - ekspertów i konsumentów oceniało sześć wędlin: kiełbasę białą parzoną wielkopolską, szynkę rolkę wielkopolską, wędzonkę krotoszyńską, kiełbasę polską wędzoną, ogonówkę wędzoną oraz polędwicę wędzoną.

"Pomysł przyznawania certyfikatów zrodził się, gdy konsumenci coraz powszechniej zaczęli narzekać na jakość wędlin, szczególnie tych oferowanych w dużych sieciach handlowych. Chcemy stworzyć listę producentów wędlin, które są zgodne z tym, co uznaliśmy za wzorzec np. białej wielkopolskiej parzonej czy wędzonki krotoszyńskiej" - powiedziała Marzena Rutkowska-Kalisz, rzecznik Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, współorganizatora imprezy.

Honorowy prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP Jacek Marcinkowski powiedział PAP, że w tym roku pierwszy raz wyroby zostaną poddane również badaniom chemicznym.

W komisji ekspertów zasiadał m.in. kapelan Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP ks. Tadeusz Magas, z wykształcenia technolog żywienia.

"Najważniejsze w produkcie są: wygląd, przekrój, barwa, konsystencja i oczywiście smak. Wiadomo, że każdy ma swoje osobiste odczucia, ale są pewne smaki, które nie powinny znajdować się w danym wyrobie. Jeśli tak się zdarza, to oznacza, że jego producent poszedł drogą +na skróty+ i świadczy to o jego rzetelności. To samo również dotyczy procesów dymienia wyrobu czy jego peklowania - są to dość jasno określone reguły" - wyjaśnił ks. Magas.

Wręczenie Certyfikatów Jakości Wielkopolskich Wyrobów Tradycyjnych zaplanowano na 15 marca br.

W sobotę, dzięki inicjatywie Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się impreza "Wielkanocna Biesiada", podczas której zaprezentowane zostaną tradycyjne stoły wielkanocne. Znajdą się na nim wyroby mięsne popularne dla wszystkich regionów Polski. Podczas degustacji rozdanych będzie 10 tys. porcji kiełbasy białej parzonej. (PAP)

lic/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)