Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Poznaniu odsłonięto tablicę poświęconą E.Kwiatkowskiemu

0
Podziel się:

Tablicę pamiątkową poświęconą Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu odsłonięto w
poniedziałek w Poznaniu, podczas obchodów 15. rocznicy powstania stowarzyszenia jego imienia.
Zrzesza ono m.in. przedsiębiorców, przedstawicieli nauki, kultury, polityki oraz mediów.

Tablicę pamiątkową poświęconą Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu odsłonięto w poniedziałek w Poznaniu, podczas obchodów 15. rocznicy powstania stowarzyszenia jego imienia. Zrzesza ono m.in. przedsiębiorców, przedstawicieli nauki, kultury, polityki oraz mediów.

Stowarzyszenie im. Eugeniusza Kwiatkowskiego powstało w marcu 1995 roku w Poznaniu. Zrzesza ponad 200 osób: przedsiębiorców, przedstawicieli nauki, kultury i sztuki, polityki oraz mediów. Jego celem jest promocja najlepszych przedsięwzięć gospodarczych, a także pomoc w kontaktach między Polonią a krajowymi przedsiębiorcami.

W uroczystościach rocznicowych udział wziął wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, a także wnuczka patrona, Julita Maciejewicz-Ryś.

Na konferencji prasowej Pawlak powiedział, że także i dziś można nawiązywać do myśli Eugeniusza Kwiatkowskiego. "W tej myśli było podkreślenie znaczenia osi północ-południe jako potencjalnej osi rozwojowej. Dziś, patrząc na rolę Polski w regionie, można śmiało nawiązać do tej perspektywy (...) i zwrócić uwagę na współpracę z krajami na południe od Polski, a także z krajami bałkańskimi" - podkreślił.

Wśród możliwych obszarów współpracy wicepremier wymienił m.in. sprawy związane z polityką energetyczną i rozwojem transeuropejskiej sieci komunikacyjnej ze Szczecina, Gdańska i Gdyni na południe.

Wnuczka Eugeniusza Kwiatkowskiego przyznała, iż ubolewa nad tym, że "niektóre cechy dziadka i sposób postępowania wraz z upływem czasu stały się unikalne". "Chciałabym, żeby Polacy zrobili rachunek sumienia i zastanowili się, czy nie wrócić do pewnych zasad, które mieli nasi przodkowie" - mówiła.

Związki Eugeniusza Kwiatkowskiego z Poznaniem przypomniał prezes Stowarzyszenia Eugeniusz Grzeszczak. "Kwiatkowski miał swój wkład w powstanie w Poznaniu Powszechnej Wystawy Krajowej, która wyznaczyła wielkość i kształt Targów Poznańskich. Urzeczony organizacją polskiego kupiectwa w Poznaniu ufundował własną nagrodę dla wielkopolskich kupców" - wyliczał.

Stowarzyszenie im. Eugeniusza Kwiatkowskiego organizuje konkurs "Polski Producent Żywności", przyznaje też m.in. Nagrodę im. E. Kwiatkowskiego "Przedsiębiorcy dla klimatu", a także nagrodę "Przedsiębiorczość", promującą najlepszych przedsiębiorców w kraju. Publicystom zajmującym się sprawami gospodarczymi nadaje zaś "Pióro Eugeniusza Kwiatkowskiego".

Eugeniusz Kwiatkowski urodził się 30 grudnia 1888 w Krakowie. Był politykiem i działaczem gospodarczym II Rzeczypospolitej. W latach 1926-1930 był ministrem przemysłu i handlu, a następnie dyrektorem zakładów azotowych w Chorzowie i Mościcach. Od 1935 do 1939 roku pełnił funkcję wicepremiera i ministra skarbu w rządach: Mariana Zyndram-Kościałkowskiego i Felicjana Sławoja Składkowskiego. W czasie II wojny światowej był internowany w Rumunii. Po wojnie wrócił do kraju.

Stworzył czteroletni plan inwestycyjny, przewidujący rozbudowę infrastruktury, zwiększenie potencjału obronnego kraju, przygotowanie fundamentów dla przyszłej rozbudowy przemysłu, łącznie z aktywizacją Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Zmarł 22 sierpnia 1974 w Krakowie. (PAP)

rpo/ luo/ pad/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)