Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Poznaniu otwarto wystawę poświęconą Romkowi Strzałkowskiemu

0
Podziel się:

Warcaby, plecak i przestrzeloną koszulę Romka Strzałkowskiego - najmłodszej
ofiary Poznańskiego Czerwca - zobaczyć można od piątku na poświęconej jemu wystawie w Muzeum
Poznańskiego Czerwca 1956.

Warcaby, plecak i przestrzeloną koszulę Romka Strzałkowskiego - najmłodszej ofiary Poznańskiego Czerwca - zobaczyć można od piątku na poświęconej jemu wystawie w Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956.

Ekspozycja "Romek Strzałkowski" została zorganizowana z okazji obchodów 53. rocznicy robotniczego protestu. Organizatorzy wystawy dotarli m.in. do listów matki Romka Strzałkowskiego.

"Chcieliśmy przez tę wystawę opowiedzieć o Romku - jego losach, dzieciństwie, wielkim talencie muzycznym i jego tragicznej śmierci. Dzięki pomocy Muzeum im ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym udało nam się uzyskać listy matki - Anny Strzałkowskiej. Jest to korespondencja, którą prowadziła ona w latach '50 i '60 z ks. Jarzębowskim. Większość listów przepełniona jest bólem po stracie dziecka, jej bezsilnością w poszukiwaniu morderców. Ta kobieta cierpiała nie tylko psychicznie - zaczęła poważnie chorować i popadła w biedę" - powiedziała w piątek PAP Kinga Przyborowska, współautorka ekspozycji.

W Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 prezentowana jest m.in. przestrzelona koszula 13-letniego Romka Strzałkowskiego ze schowanym w jej kieszeni skrwawionym banknotem. Autorzy ekspozycji prezentują także zabawki, plecak oraz zdjęcia kilkuletniego Romka Strzałkowskiego.

Na wystawie zobaczyć można także przedruki anonimowych wierszy o Romku Strzałkowskim i rozpowszechnianą przed laty biografię bohatera. Są też wycinki prasowe dotyczące zdobycia przez niego 6. miejsca w Konkursie Chopinowskim w Poznaniu.

Wystawa czynna będzie do 31 sierpnia 2009 roku.

13-letni Romek Strzałkowski był najmłodszą ofiarą poznańskich wydarzeń czerwcowych; został zastrzelony przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa przed gmachem WUBP.

W niedzielę, w trakcie rocznicowych uroczystości pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca '56 prezydent Poznania odbierze nagrodę "Chłopiec walczący w Budapeszcie" przyznaną Romkowi Strzałkowskiemu przez Światowy Związek Kombatantów Węgierskiego Października. Nagroda to odlana w brązie płaskorzeźba przedstawiająca portrety Petera Mansfelda i Romka Strzałkowskiego, autorstwa węgierskiego artysty Kornela Szekely. Zostanie zdeponowana w Muzeum Poznańskiego Czerwca.

15-letni Peter Mansfeld był bohaterem rewolucji węgierskiej w 1956 r. Dwa lata później został aresztowany, skazany na śmierć, a kilkanaście dni po osiągnięciu wieku 18 lat - powieszony.

28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów im. Stalina (tak wówczas nazywały się Zakłady Cegielskiego) podjęli pod hasłami "chleba i wolności!" strajk generalny i zorganizowali masową demonstrację uliczną. Następstwem robotniczego wystąpienia stały się dwudniowe starcia na ulicach miasta.

Według najnowszych badań IPN, zginęło w nich co najmniej 58 osób (w tym kilku żołnierzy i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa), a kilkaset osób zostało rannych (wśród nich pacyfikujący demonstracje i ranni w wyniku ostrzału budynków służby bezpieczeństwa przez robotników). Około 746 osób aresztowano.

Poznański Czerwiec 1956 r. był pierwszym w Polsce masowym wystąpieniem robotniczym przeciwko komunistycznym władzom. (PAP)

rpo/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)