Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Poznaniu pierwszy raz po wojnie zapłonęła menora

0
Podziel się

Po raz pierwszy po II wojnie światowej w środę w Poznaniu publicznie zapalono
menorę. Uroczystość zorganizowano z okazji 10-lecia odrodzenia się gminy żydowskiej w Poznaniu oraz
w związku z żydowskim świętem Chanuki.

bEgWKWjV

Po raz pierwszy po II wojnie światowej w środę w Poznaniu publicznie zapalono menorę. Uroczystość zorganizowano z okazji 10-lecia odrodzenia się gminy żydowskiej w Poznaniu oraz w związku z żydowskim świętem Chanuki.

Jak podkreślił rabin Szalom Ber Stambler, przewodniczący wspólnoty Chabad Lubawicz-Polska, która jest współorganizatorem przedsięwzięcia, zapalenie menory w poznańskiej gminie żydowskiej wskazuje na to, że jej życie w tym mieście rozwija się. Rabin uznał, że jest to drugie w tym roku ważne wydarzenie dla poznańskich Żydów, obok wprowadzenia w styczniu zwoju Tory do siedziby gminy.

"Menora ma specjalne światło duchowe, światło spokoju, pokoju, tolerancji i szacunku, które zawsze w historii tego świata było bardzo potrzebne. Poznańska gmina staje się aktywna. Żydzi będą czytać Torę w soboty, będą uczyć się i będą się ubogacać wewnętrznie. Zapalając menorę wskazują, że są również otwarci na zewnątrz" - powiedział.

bEgWKWjX

Gmina żydowska w Poznaniu została odtworzona w grudniu 1999 roku. Jak zaznaczyła Alicja Kobus, przewodnicząca gminy, obecnie zrzesza ona ok. 50 osób, ale aktywnie w jej życiu uczestniczy ok. 300 osób.

Mówiąc o dotychczasowym dorobku gminy Alicja Kobus wymieniła m.in. organizowane co roku przy jej udziale Dni Judaizmu, a także otwarcie w 2008 roku w Poznaniu odbudowanego fragmentu kirkutu z nagrobkiem rabina Akivy Egera, jednego z najwybitniejszych uczonych żydowskich.

"Nasza gmina to działania edukacyjne, współpraca z innymi wyznaniami; dzięki nam powstała też hebraistyka na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Współpracujemy również z samorządami i władzami państwowymi" - powiedziała PAP Kobus.

Chanuka obchodzona jest na pamiątkę zwycięstwa żydowskiego narodu Machabeuszy nad wywodzącymi się z Syrii Seleucydami w 165 roku p.n.e. i poświęcenia świątyni jerozolimskiej. Chanuka po hebrajsku znaczy "poświęcenie".

bEgWKWkd

W kalendarzu żydowskim Chanuka, nazywana też świętem świateł, rozpoczyna się zawsze 25. dnia księżycowego miesiąca Kislew (listopad - grudzień). W tym roku rozpoczęła się w piątek 11 grudnia i będzie trwać do 18 grudnia. (PAP)

rpo/ hes/ jbr/

bEgWKWky
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)