Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Poznaniu pokazano jedyny egzemplarz niemieckiego działa StuG IV

0
Podziel się:

Jedyny na świecie kompletny egzemplarz działa samobieżnego Sturmgeschuetz IV
zaprezentowano w sobotę w Poznaniu. To pancerne działo wyciągnięto z rzeki ponad rok temu.

Jedyny na świecie kompletny egzemplarz działa samobieżnego Sturmgeschuetz IV zaprezentowano w sobotę w Poznaniu. To pancerne działo wyciągnięto z rzeki ponad rok temu.

Działo pokazano na imprezie z okazji siódmej rocznicy powstania Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Na sobotni pokaz przybyły setki miłośników militariów z całej Europy. Sturmgeschuetz IV ruszył, wystrzelił, ale zaraz potem uległ awarii.

Unikalny egzemplarz działa wyciągnięto 11 lipca 2008 r. z rzeki Rgilewki w gminie Grzegorzew. Działo trafiło do Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Konstruktorzy pracowali przy nim przez wiele miesięcy, by doprowadzić je do stanu sprzed ponad 60 lat. Prace - prowadzone pod kierownictwem kapitana Tomasza Ogrodniczuka, kustosza Muzeum Broni Pancernej - trwały w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych S.A. w Poznaniu.

"StuG wyjechał i wystrzelił, ale nie dotarł na plac - tak to już jest z tymi zabytkowymi pojazdami. Dużo serca w niego włożyliśmy, dużo pracy, do dnia dzisiejszego wszystko funkcjonowało. Ale przecież zdarzają się i takie sytuacje, że nowy pojazd ma awarię tuż po opuszczeniu fabryki" - powiedział PAP Ogrodniczuk.

"Wysiłek przy rekonstrukcji był ogromny. Nikt na złotówki tego nie przeliczał, a gdyby chciał przeliczyć, to byłyby to niebotyczne kwoty. Jeszcze wczoraj dokonywaliśmy pewnych usprawnień maszyny, widocznie trzeba będzie zorganizować kolejny pokaz, by StuG przejechał całą zaplanowaną trasę" - dodał.

W czerwcu udało się uruchomić zrekonstruowany silnik Sturmgeschuetza. Po kilku tygodniach regulacji Maybach HL 120 TRM spalający ponad 300 litrów paliwa na 100 km został zainstalowany w pojeździe. Potem rozpoczęły się jazdy próbne.

Znajdujący się w Poznaniu StuG prawdopodobnie zatonął podczas wycofywania się wojsk niemieckich z Polski. Niewykluczone, że pojazd obrał trasę wzdłuż torów kolejowych na trasie Warszawa- Berlin, wjechał na zamarzniętą rzekę Rgilewkę, pod jego ciężarem załamał się lód.

Po wydobyciu działo zostało rozebrane, części wyczyszczono i skatalogowano. Zdecydowana większość elementów w pojeździe jest oryginalna i odnowiona na potrzeby projektu. Części zamienne, wykorzystywane do przywrócenia sprawności, były też poszukiwane wśród znawców i kolekcjonerów.

Sturmgeschuetz IV to hybryda czołgu Panzer IV i działa pancernego Stug III. Działo samobieżne StuG IV zostało zaprezentowane 6 grudnia 1943 roku. Do stycznia 1944 roku wyprodukowano 31 pojazdów.

Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu funkcjonuje od 1 października 2002 roku. Powstało po rozformowaniu poznańskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Stefana Czarnieckiego. Jest największym centrum doskonalenia zawodowego żołnierzy i pracowników wojska w Polsce.

Jak powiedział w sobotę PAP kpt. Jacek Thomas, oficer prasowy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, w tym roku w centrum zostało przeszkolonych ponad 2 tys. żołnierzy, trwają szkolenia dalszych 400 osób.

"Szkolenia odbywają się w takich specjalnościach jak specjalność pancerna, zmechanizowana, poprzez rozpoznanie, logistykę po administrację. Kształcimy kandydatów na żołnierzy zawodowych, szkolimy kadrę Wojska Polskiego. Pracownicy wojska mają możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych w ramach kursów doskonalących" - powiedział PAP Thomas.

Na imprezie z okazji rocznicy powstania Centrum oglądać można zabytkowy sprzęt wojskowy z funkcjonującego na terenie CSWL Muzeum Broni Pancernej, a także pochodzący z całej Europy sprzęt grup rekonstrukcji historycznych. (PAP)

rpo/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)