Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Poznaniu powołano Obywatelską Radę Kultury

0
Podziel się:

W Poznaniu powołano w poniedziałek Obywatelską Radę Kultury. Ma ona m.in.
opiniować projekty lokalnego prawa dotyczącego sfery kultury.

W Poznaniu powołano w poniedziałek Obywatelską Radę Kultury. Ma ona m.in. opiniować projekty lokalnego prawa dotyczącego sfery kultury.

Jej powstanie było jedną z kluczowych rekomendacji zaprezentowanych podczas grudniowego Poznańskiego Kongresu Kultury (PKK).

Odbywający się w grudniu 2011 roku kongres był zwieńczeniem oddolnej inicjatywy pod nazwą Sztab antykryzysowy na rzecz poznańskiej kultury. Za symptom kryzysu uznano m.in. porażkę miasta w ubieganiu się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Poznański projekt nie został zakwalifikowany do drugiego etapu rywalizacji.

Podczas kongresu przyjęto 50 rekomendacji, dotyczących m.in. finansowania, zarządzania i promowania kultury. Jako najważniejszy cel organizatorzy uznali udział obywateli w zarządzaniu poznańską kulturą poprzez powołanie Otwartego Forum Kultury.

Jak poinformował PAP współorganizator przedsięwzięcia Andrzej Maszewski, w poniedziałek Forum wybrało piętnastu członków Obywatelskiej Rady Kultury. W głosowaniu wzięło udział blisko 100 osób.

"Jedno z głównych zadań, przed którym stanie wyłoniona przez nas reprezentacja, to kontynuowanie procesu zmian w zarządzaniu kulturą w naszym mieście, zaproponowanych na PKK" - poinformował Maszewski.

Członkowie Rady będą pełnili swoją funkcję przez rok. Mają m.in. monitorować przejrzystość wydatkowania środków publicznych na cele kulturalne, zajmować stanowiska w bieżących sprawach dotyczących sfery kultury oraz podejmować inicjatywy dotyczące zmian prawa regulującego działalność kulturalną na poziomie samorządowym i krajowym.

Sztab antykryzysowy na rzecz poznańskiej kultury rozwiązał się w grudniu po zakończeniu PKK. Dalszymi losami przyjętych na Kongresie rekomendacji zajęło się Otwarte Forum Kultury. (PAP)

rpo/ mp/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)