Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Poznaniu przywitano przejęcie przez Polskę prezydencji

0
Podziel się:

Wielkopolska dobrze wykorzystała czas od wstąpienia Polski do UE do momentu
objęcia przewodnictwa w Radzie - ocenili w piątek w Poznaniu uczestnicy uroczystości symbolicznego
powitania prezydencji. Poznań jest jednym z miast-gospodarzy spotkań unijnych.

Wielkopolska dobrze wykorzystała czas od wstąpienia Polski do UE do momentu objęcia przewodnictwa w Radzie - ocenili w piątek w Poznaniu uczestnicy uroczystości symbolicznego powitania prezydencji. Poznań jest jednym z miast-gospodarzy spotkań unijnych.

"To, co najbardziej ważne, co udało nam się zrealizować, to dostęp do wiedzy, a także umiejętność jej wykreowania i pokazania. W wielu dziedzinach jesteśmy dziś już nie jednym z 260 anonimowych regionów Europy, ale jesteśmy pokazywani jako liderzy" - powiedział wicemarszałek województwa wielkopolskiego Leszek Wojtasiak.

Poznań będzie jednym ze współorganizatorów spotkań z udziałem polityków i urzędników z całej Europy, przygotowywanych w ramach polskiej prezydencji. Jak powiedział PAP prezydent miasta Ryszard Grobelny, dla Poznania to jest okazja do promocji, pokazania się jako dobry organizator i ugruntowania swojej pozycji jako miejsce kongresów i ważnych spotkań także międzynarodowych.

"My już tą pozycję zaczynamy zdobywać, ale dobrze by było, gdyby jak najwięcej osób, jak najwięcej instytucji poznało się na zaletach naszego miasta. Liczymy na +promocję szeptaną+; na to, co ktoś, kto jest w Poznaniu przekaże po powrocie w swojej firmie, w swojej instytucji" - powiedział Grobelny.

W trakcie piątkowej uroczystości˙przed gmachem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, przy dźwiękach hymnu Polski i UE, wciągnięto na maszt flagę narodową, potem w niebo wypuszczono kolorowe balony.

Poznań w ramach polskiej prezydencji zorganizuje 10 spotkań ministerialnych i urzędników najwyższego szczebla oraz osiem spotkań eksperckich. Zgodnie z ogólnopolskim harmonogramem Poznań będzie organizował swoje spotkania w listopadzie.

W Poznaniu zaplanowano spotkanie II Konferencji Ministerialnej Procesu Praskiego, spotkanie na temat zmniejszania różnic w zdrowiu społeczeństw Europy, szczyt ds. Równości, spotkanie ministrów ds. administracji elektronicznej. Planowane jest też spotkanie dotyczące zintegrowanego podejścia do rozwoju; Europejski Dzień Konkurencji i Konsumentów, i Spotkanie Rady Zarządzającej Agencji FRONTEX.

Oprócz tego od września do listopada na terenie Poznania odbędzie się osiem innych mniejszych spotkań o charakterze eksperckim z udziałem przedstawicieli 27 krajów UE.

Poza organizowanymi przez rząd spotkaniami w Poznaniu z inicjatywy marszałka Województwa Wielkopolskiego zorganizowane zostaną dwa spotkania Komitetu Regionów UE.

12 września Poznań odwiedzą ministrowie rolnictwa z 27 krajów UE, którzy przyjadą na zaproszenie polskiego ministra rolnictwa na otwarcie targów Polagra.

W całym okresie polskiej prezydencji Urząd Marszałkowski chce promować wystawę "Enigma. Decipher Victory" (Enigma. Odszyfrować zwycięstwo). Od początku lipca można ją oglądać w Muzeum im. Generała Stanisława Maczka w Bredzie (Holandia) oraz w miejscowości Ispra w północnych Włoszech.

Wszystkie spotkania organizowane przez rząd odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.(PAP)

rpo/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)