Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Poznaniu rozpoczął się 13. Kongres Medycyny Rodzinnej

0
Podziel się:

O perspektywach funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce i
aktualnych wyzwaniach medycznych, stojących przed lekarzami rodzinnymi, rozmawiali uczestnicy 13.
Kongresu Medycyny Rodzinnej w czwartek w Poznaniu.

O perspektywach funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce i aktualnych wyzwaniach medycznych, stojących przed lekarzami rodzinnymi, rozmawiali uczestnicy 13. Kongresu Medycyny Rodzinnej w czwartek w Poznaniu.

W Kongresie, który potrwa do niedzieli, bierze udział około tysiąca osób. W programie wydarzenia znalazły się wykłady i warsztaty, a także sesje naukowe poświęcone m.in. jakości opieki podstawowej, edukacji pacjentów i kształceniu personelu medycznego. Dyskusje dotyczyć będą także wciąż niewystarczającej liczby lekarzy rodzinnych w Polsce i problemów z kształceniem nowych.

Jak powiedział w czwartek PAP prezes Zarządu Głównego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce Tomasz Tomasik, obecnie w Polsce jest niespełna 10 tys. lekarzy rodzinnych, powinno ich być dwa razy więcej.

"Średnio na lekarza rodzinnego powinno przypadać ok. 2 tys. obywateli. Będziemy mówili o konieczności zwiększenia kształcenia lekarzy rodzinnych. Efektywność wdrażania kształcenia specjalizacyjnego lekarzy rodzinnych jest w tej chwili niewystarczająca. Oczywiście odbywa się również kształcenie studentów, ale specjalizacja z medycyny rodzinnej nie jest na uczelniach medycznych najpopularniejsza" - powiedział.

"Są propozycje ministra zdrowia, by lekarz internista czy pediatra również świadczył podstawową opiekę zdrowotną. Od Malty po Grenlandię internista czy pediatra nie zastępuje lekarzy rodzinnych - to są świetni specjaliści, ale nie mają umiejętności zastąpienia lekarza rodzinnego w tym pierwszym kontakcie z pacjentem" - dodał.

Uczestnicy kongresu zajmą się też aktualnymi wyzwaniami medycznymi dla podstawowej opieki zdrowotnej - nowościami w leczeniu nadciśnienia tętniczego, zaburzeń psychicznych u osób starszych, oparzeń u dorosłych i dzieci oraz nowościami w dziedzinie wczesnego wykrywania chorób krwi u dzieci.

W ramach programu kongresu odbędzie się też kilkadziesiąt kursów, warsztatów, szkoleń praktycznych m.in. w zakresie interpretacji badań EKG, wykorzystania USG w praktyce lekarzy rodzinnych czy zasad antybiotykoterapii.

Kongres zakończy w niedzielę posiedzenie Zarządu Głównego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. (PAP)

rpo/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)