Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Poznaniu rozpoczęły się targi ekologiczne Poleko

0
Podziel się

Polacy są coraz bardziej proekologiczni - kupują energooszczędny sprzęt AGD
oraz segregują śmieci. Taką ocenę przedstawiono we wtorek w Poznaniu przy okazji rozpoczynających
się Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska Poleko.

bEgMKaqJ

Polacy są coraz bardziej proekologiczni - kupują energooszczędny sprzęt AGD oraz segregują śmieci. Taką ocenę przedstawiono we wtorek w Poznaniu przy okazji rozpoczynających się Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska Poleko.

Tematem wiodącym rozpoczętych we wtorek w Poznaniu targów jest zdobywanie funduszy na inwestycje ekologiczne. W trakcie imprezy będzie się można dowiedzieć m.in. skąd uzyskać środki na instalację kolektorów słonecznych lub przydomową elektrownię wiatrową.

Targom towarzyszą Targi Produktów i Usług dla Samorządów Lokalnych Gmina oraz Targi Techniki Komunalnej Komtechnika. W trzech wydarzeniach bierze udział ok. 700 wystawców z 20 krajów. Targi potrwają do piątku.

bEgMKaqL

Poleko to największe tego typu wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej. Prezentowane są najnowocześniejsze technologie i rozwiązania ekologiczne związane m.in. z pozyskiwaniem energii, oraz segregowaniem i utylizacją odpadów. Swoje stoiska mają też stowarzyszenia i organizacje działające na rzecz ochrony środowiska.

Jak wynika z przedstawionych we wtorek wyników badania przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie Banku Ochrony Środowiska - "Postawy Polaków wobec ochrony środowiska i oszczędzania energii" - ok. 65 proc. rodaków kupuje energooszczędny sprzęt, a dwie trzecie badanych deklaruje, że segreguje śmieci.

Jak powiedział na konferencji prasowej Krzysztof Telega, wiceprezes zarządu BOŚ, zgodnie z wynikami ankiety, większość Polaków (72 proc.) wierzy, że działania jednostki mają realny wpływ na ochronę środowiska, ale jednocześnie tyle samo badanych nie postrzega zachowań innych obywateli jako proekologiczne.

"Jak wykazuje badanie, trzech na czterech mieszkańców wsi deklaruje segregowanie odpadów domowych. W miastach robi to tylko co drugi badany. Najbardziej proekologiczna grupa społeczeństwa to osoby w wieku powyżej 30 lat, z lekką przewagą kobiet, w średniej sytuacji materialnej" - powiedział.

bEgMKaqR

Na Poleko do piątku zaplanowano m.in. warsztaty i wykłady poświęcone niekonwencjonalnym źródłom energii oraz seminarium nt. finansowania inwestycji środowiskowych.

Międzynarodowe Targi Techniki Komunalnej prezentują m.in. urządzenia i rozwiązania z zakresu wywozu nieczystości, utrzymania porządku i czystości dróg, ulic, placów oraz utrzymania i konserwacji terenów zielonych.

W ramach Targów Produktów i Usług dla Samorządów Lokalnych Gmina zaplanowano m.in. Salon Nieruchomości i Inwestycji Investfield, prezentujący oferty inwestycyjne gmin, miast i regionów oraz stref ekonomicznych, parków technologicznych i biur doradztwa gospodarczego.(PAP)

rpo/ mki/

bEgMKarm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)