Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Poznaniu ruszyło interaktywne centrum bezpieczeństwa dla kierowców

0
Podziel się:

Przeżyć "dachowanie samochodu" lub poczuć skutki zderzenia można od piątku w
pierwszym w Polsce, otwartym w Poznaniu, interaktywnym centrum bezpieczeństwa. Centrum ma pomóc w
nauce zasad bezpiecznej jazdy samochodem.

bEEePKJN

Przeżyć "dachowanie samochodu" lub poczuć skutki zderzenia można od piątku w pierwszym w Polsce, otwartym w Poznaniu, interaktywnym centrum bezpieczeństwa. Centrum ma pomóc w nauce zasad bezpiecznej jazdy samochodem.

Centrum zajmuje powierzchnię ok. 1 tys. mkw. Odwiedzający to miejsce zyskają wiedzę z zakresu bezpieczeństwa, zasad pierwszej pomocy, ale także oszczędnej jazdy samochodem i nowoczesnych technologii stosowanych w pojazdach - powiedział w piątek w trakcie otwarcia dyrektor Centrum Andrzej Rogoziński.

"Najwięcej miejsca w Centrum zajmuje moduł związany z bezpieczeństwem. Są tu m.in. symulatory dachowania, zderzeń, czasu reakcji, waga przeciążeniowa oraz symulator hamowania z ABS i bez ABS" - dodał.

bEEePKJP

Rogoziński nie chciał zdradzić, jaki był koszt stworzenia centrum. Instalacje i symulatory stworzyła m.in. firma, która przygotowywała eksponaty do warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

"Największym zainteresowaniem cieszy się symulator dachowania - pierwsze tak zaawansowane urządzenie tego typu w Polsce. Znajdujące się w pojeździe osoby obracają się wraz z nim w sposób zbliżony do sytuacji dachowania przy dużej prędkości" - powiedział Rogoziński.

Mieści się tu również kino, w którym wyświetlane są filmy dotyczące zasad bezpieczeństwa.

Pomysł centrum i interaktywnej edukacji obecnych i przyszłych kierowców chwali policja.

bEEePKJV

"Mamy tu możliwość poznania, co dzieje się z człowiekiem, gdy nie zapnie pasów, i sprawdzenia, jak wyglądają mechanizmy pojazdu, które odpowiadają za bezpieczeństwo. Cieszy, że coraz więcej instytucji działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach sięga po nowe formy przekazywania wiedzy" - powiedział PAP asp. Maciej Bednik z wydziału ruchu drogowego wielkopolskiej policji.

Według przedstawicieli Skoda Auto Lab, poznańskie centrum jest jedynym takim obiektem w Europie. Ekspozycja była wcześniej prezentowana w kilku polskich miastach w ramach mobilnego centrum bezpieczeństwa. W Poznaniu, Warszawie i na Śląsku w 2013 roku odwiedziło ją ponad 50 tys. osób. (PAP)

rpo/ abr/

bEEePKKq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)