Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Poznaniu trwa weekend z Raczyńskimi

0
Podziel się:

Związki rodu Raczyńskich z pierwszymi Piastami, wpływ tej rodziny na losy
Poznania, Wielkopolski i kraju oraz tajemnice Biblioteki Raczyńskich poznać można na rozpoczętym w
piątek w Poznaniu IV Weekendzie z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim.

Związki rodu Raczyńskich z pierwszymi Piastami, wpływ tej rodziny na losy Poznania, Wielkopolski i kraju oraz tajemnice Biblioteki Raczyńskich poznać można na rozpoczętym w piątek w Poznaniu IV Weekendzie z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim.

Tegoroczna, trzydniowa impreza zorganizowana została z okazji przypadającej w tym roku 180. rocznicy powstania Biblioteki Raczyńskich. Weekend rozpoczęła w piątek konferencja popularnonaukowa "Poznaj Raczyńskich".

Jak powiedział w piątek PAP Bartosz Małolepszy, współorganizator imprezy, podczas konferencji przedstawiciele poznańskiego środowiska naukowego przedstawią najciekawsze fakty na temat wielkopolskiej linii rodu Raczyńskich.

"W trakcie konferencji rzucone zostanie światło na najważniejsze postacie z kręgu tej rodziny. Będzie mowa o Kazimierzu Raczyńskim - osobie, która zakupiła Rogalin, o Edwardzie Raczyńskim, który ufundował bibliotekę, ale także Kaplicę Królów Polskich w katedrze poznańskiej i pierwsze wodociągi w mieście. Będzie też mowa o Atanazym Raczyńskim, którego kolekcja obrazów stanowi obecnie trzon zbiorów sztuki europejskiej Muzeum Narodowego w Poznaniu" - powiedział Małolepszy.

"Zawsze wychodzimy z założenia, że historii nie należy się bać, historia może być ciekawa. Proponujemy poznaniakom, by byli turystami we własnym mieście i zaczęli się interesować jego przeszłością. Większości z nas Raczyńscy kojarzą się tylko z biblioteką przy Placu Wolności i nie mamy pojęcia, jak bardzo jest to zasłużona rodzina" - tłumaczył.

W programie Weekendu z Historią znalazło się także otwarcie wystaw poświęconych rodowi Raczyńskich, rajd rowerowy z Poznania do Rogalina i piknik w rogalińskim zespole pałacowo-parkowym. W trakcie pikniku zaplanowano także m.in. pokaz modeli samolotów i śmigłowców. Jak przypomniał Małolepszy, Edward hr. Raczyński podejmował próby skonstruowania maszyny latającej, zaś jego posiadłość w Rogalinie stała się pierwszym na ziemiach Wielkopolski prototypem prywatnego lotniska.

Weekend z historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim w Poznaniu to impreza cykliczna, której celem jest pogłębienie świadomości historycznej mieszkańców, upowszechnienie historii Poznania, a także ukazanie miejsc ważnych dla historii miasta i kraju. Poprzednie weekendy poświęcone były m.in. Napoleonowi i Stefanowi Czarnieckiemu.

Hrabiowie Edward (1786-1845) i Atanazy (1788-1874) Raczyńscy byli przedstawicielami wielkopolskiej arystokracji okresu rozbiorów Rzeczpospolitej. Zasłynęli ze swej działalności jako mecenasi kultury i nauki, a także jako politycy. Roger Adam Raczyński (1889-1945) był wojewodą poznańskim, a Edward Bernard Raczyński (1891-1993) - prezydentem Polski na wychodźstwie.

Bibliotekę Raczyńskich ufundowaną przez Edwarda Raczyńskiego otwarto 5 maja 1829 roku. Początkowo księgozbiór liczył około 13 tys. książek i był systematycznie wzbogacany. W pierwszych zbiorach biblioteki znalazły się zbiory rodzinne Raczyńskich. W styczniu 1945 roku podczas walk o Poznań biblioteka została zniszczona, spłonęło około 180 tys. woluminów.

Obecnie w zbiorach biblioteki, prócz tradycyjnych książek, znajdują się płyty analogowe, kompaktowe, kasety magnetofonowe z archiwalnymi nagraniami muzyki poważnej i rozrywkowej, tzw. książki mówione dla niewidomych, a także książki pisane alfabetem Braille'a.

Najstarsze pozycje księgozbioru pochodzą z XIII w. Wśród pereł piśmiennictwa w Bibliotece Raczyńskich znajdują się m.in.: XIII-wieczny rękopis pergaminowy z klasztoru cystersów w Paradyżu, listy królów polskich do rodziny Radziwiłłów z XVI i XVII w. i jedyny zachowany egzemplarz - unikat w skali światowej - kancjonału husyckiego z 1541 r. drukowanego w Pradze. (PAP)

rpo/ hes/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)