Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Poznaniu upamiętniono matki sybiraczki i matki katyńskie

0
Podziel się:

Płaskorzeźbę poświęconą matkom sybiraczkom i matkom katyńskim odsłonięto w
poniedziałek w Poznaniu podczas uroczystości związanych z 73. rocznicą napaści wojsk sowieckich na
Polskę. Tablica stanowi element Pomnika Ofiar Katynia i Sybiru.

Płaskorzeźbę poświęconą matkom sybiraczkom i matkom katyńskim odsłonięto w poniedziałek w Poznaniu podczas uroczystości związanych z 73. rocznicą napaści wojsk sowieckich na Polskę. Tablica stanowi element Pomnika Ofiar Katynia i Sybiru.

W poniedziałek mija 73. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór Polski.

Na tablicy mającej kształt kobiety tulącej dwójkę dzieci widnieje napis: "Ocalającym nas matkom sybiraczkom, matkom katyńskim". Powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Katyń i Związku Sybiraków.

"Kiedy pojechałem do Kazachstanu z mamą, ja miałem 11 lat, ona nieco ponad 30. Była dla mnie wszystkim: matką, księdzem, nauczycielem. Póki żyjemy, robimy wszystko, by pozostała pamięć o naszych matkach" - powiedział PAP Ziemomysł Anger ze Związku Sybiraków.

Jak wyjaśniła PAP przewodnicząca komitetu organizacyjnego, dzięki któremu powstała tablica, Dobrochna Konrad, jest to wotum wdzięczności dla matek, hołd złożony przez ich dzieci.

"Matki sybiraczki zdolne były do wielkich poświęceń, by chronić życie swoich dzieci. Matki katyńskie przez wiele lat po wojnie przeżywały to wielkie sponiewieranie godności oficerów polskich, ich mężów, a naszych ojców. Byliśmy przekonani, że wydobycie z cienia Golgoty Wschodu naszych matek-bohaterek jest naszym świętym obowiązkiem" - podkreśliła Konrad.

Autorem płaskorzeźby jest Robert Sobociński. Jej koszt to ok. 10 tys. zł. Pieniądze pochodzą ze składek członków Stowarzyszenia Katyń i Związku Sybiraków oraz ze zbiórki publicznej.

Obchody 73. rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę w Poznaniu rozpoczęła w poniedziałek uroczystość wręczenia Krzyży Zesłańców Sybiru. W intencji matek sybiraczek i matek katyńskich odprawiona została msza św. Ulicami miasta przeszedł marsz pamięci zakończony przy Pomniku Ofiar Katynia i Sybiru.

"Tu, w Wielkopolsce, potraktowanej z niewyobrażalnym okrucieństwem i brutalnością przez niemieckiego okupanta, doskonale rozumiemy ogrom polskich cierpień doznanych na Wschodzie. Dlatego dzisiaj - w rocznicę dramatycznych wydarzeń - oddajemy hołd wszystkim ofiarom tej tragedii. Zawsze będziemy o nich pamiętać. To nasze wielkie zobowiązanie wobec pokoleń, które swoje przywiązanie do polskości i niepodległości pieczętowały cierpieniem i krwią" - powiedział pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru wojewoda wielkopolski Piotr Florek

Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru autorstwa Roberta Sobocińskiego odsłonięto w Poznaniu w 1999 roku. Ma kształt drzewa, z którego wyłaniają się umęczone ludzkie postaci. (PAP)

kpr/ rpo/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)