Notowania

kontrola
15.01.2011 14:48

W przeddzień ferii pierwsze kontrole autokarów

Tam, gdzie rozpoczynają się ferie szkolne, policja zaczęła kontrolować autobusy wiozące dzieci. Dotychczas wszystkie sprawdzone pojazdy były sprawne.

Podziel się
Dodaj komentarz

Tam, gdzie rozpoczynają się ferie szkolne, policja zaczęła kontrolować autobusy wiozące dzieci. Dotychczas wszystkie sprawdzone pojazdy były sprawne.

W poniedziałek zimowe ferie zaczynają się w woj. lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim.

Lubelska policja od wczesnych godzin porannych w sobotę skontrolowała sześć autokarów. "W żadnym nie było uchybień, które zagrażałyby bezpieczeństwu podróżujących nimi dzieci. Drobne usterki były na bieżąco usuwane. Wszyscy kierowcy byli trzeźwi" - powiedział PAP Arkadiusz Arciszewski z zespołu prasowego komendy wojewódzkiej policji w Lublinie. Jak dodał, jeszcze w sobotę zaplanowano kolejne kontrole autokarów.

Kontrole rozpoczęła też policja na Podkarpaciu. Jak powiedział PAP Bartosz Wilk z zespołu prasowego podkarpackiej policji, w sobotę policja w Rzeszowie skontrolowała trzy autokary, które wiozły dzieci na ferie. Wszystkie były sprawne.

"Tak naprawdę akcję sprawdzania autokarów przed zimowymi wyjazdami na ferie rozpoczniemy od poniedziałku. Od tego dnia np. w Rzeszowie, na parkingu przy kinie Helios, będzie działał stały punkt kontroli autobusów, będzie można tam podjechać i sprawdzić stan pojazdu. Oprócz policjantów będą tam też funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowej" - dodał Wilk.

Zaznaczył, że istnieje też możliwość skontrolowania autokaru w miejscu, z którego wyjeżdża, ale trzeba o tym poinformować policję kilka dni wcześniej.

Katowicka policja sprawdza autokary z dziećmi od czwartku. Funkcjonariusze sprawdzili tego dnia dwa autokary i busa, które - po stwierdzeniu braku jakichkolwiek uchybień - zawiozły potem grupę 120 dzieci do Oświęcimia.

Podobne punkty kontroli autobusów wyznaczyli policjanci wszystkich komend miejskich w regionie, np. w Gliwicach i Częstochowie. Kontrole należy zgłaszać najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem w lokalnych wydziałach ruchu drogowego. Na wyznaczonych miejscach, po uprzednim zgłoszeniu, autokary może sprawdzić też Inspekcja Transportu.

Pomorska plicja w ramach akcji "Bezpieczne ferie" będzie od poniedziałku zwracać uwagę na sposób i warunki, w jakich dzieci podróżują na ferie. Jak powiedział w sobotę PAP mł. asp. Robert Nowicki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, kontrolowane będą także prędkość tych pojazdów oraz trzeźwość kierowców.

Nowicki zaapelował do rodziców, opiekunów i organizatorów wyjazdów dzieci, aby z wyprzedzeniem dwu, trzech dni zgłaszali policji wyjazd autokaru, jeżeli chcą, by został przed wyjazdem skontrolowany.

Od poniedziałku wraz z feriami rozpoczyna się także akcja "Bądź widoczny w ferie". Policja przy współpracy z jedną z sieci warsztatów samochodowych będzie rozdawać kierowcom odblaskowe kamizelki a przewożonym dzieciom odblaskowe elementy.

Choć na Dolnym Śląsku ferie zimowe rozpoczną się dopiero w połowie lutego, Inspekcja Transportu Drogowego, w ramach akcji "Bezpieczny autokar" będzie kontrolować autokary przewożące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

Kontrole będą odbywały się w miejscu odjazdu autokaru, w innych punktach wyznaczonych przez wojewódzkie inspektoraty, a także na głównych szlakach komunikacyjnych w woj. dolnośląskim na m.in. A4. Inspektorzy będą sprawdzali stan techniczny pojazdów, czas pracy kierowców oraz trzeźwość osób prowadzących pojazdy.

Dolnośląska uruchomi punkty kontroli pojazdów dopiero przed samymi feriami. "Co do autokarów przyjeżdżających z innych województw na Dolny Śląsk to są kontrolowane - normalnie przez policję drogową" - powiedział PAP w sobotę Wojciech Wybraniec z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Wzmożonej kontroli nie ma jeszcze także w Świętokrzyskiem, gdzie ferie zaczynają się w tym roku 31 stycznia. Policja jest gotowa do przeprowadzenia kontroli sprawności technicznej pojazdów oraz trzeźwości kierowców, pod warunkiem uprzedniego zgłoszenia jej zamiaru wyjazdu grupy uczniowskiej.(PAP)

huk/ ren/ bls/ mtb umw/ mch/ brw/ abe/

Tagi: kontrola, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz