Notowania

wiadomości
04.05.2011 16:10

W przyszłym tygodniu Festiwal Nauki w Krakowie

Pokazy doświadczeń naukowych, wykłady, spotkania, prelekcje, wystawy i wycieczki znalazły się w programie XI Festiwalu Nauki, który odbędzie się w Krakowie od 11 do 14 maja. Hasłem tegorocznej edycji imprezy jest "Materia - Człowiek - Kultura".

Podziel się
Dodaj komentarz

Pokazy doświadczeń naukowych, wykłady, spotkania, prelekcje, wystawy i wycieczki znalazły się w programie XI Festiwalu Nauki, który odbędzie się w Krakowie od 11 do 14 maja. Hasłem tegorocznej edycji imprezy jest "Materia - Człowiek - Kultura".

Hasło nawiązuje do dwojga polskich noblistów: Marii Skłodowskiej-Curie oraz Czesława Miłosza. W tym roku głównym organizatorem festiwalu jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka tej uczelni, Izabella Majewska, festiwal nauki jest popularnonaukową imprezą przeznaczoną dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ma ona na celu zaprezentowanie w atrakcyjny i przystępny sposób osiągnięć naukowych uczelni, instytutów PAN, a także kultury studenckiej.

Z okazji obchodzonych właśnie Roku Miłosza i Roku Marii Skłodowskiej-Curie, organizatorzy zaplanowali m.in. czytanie poezji Czesława Miłosza w specjalnej oprawie muzycznej, debatę naukową na temat pierwiastków promieniotwórczych - radu i polonu, dwie wystawy poświęcone życiu i twórczości Marii Skłodowskiej-Curie oraz kinowy pokaz pięciu filmów na temat uczonej w Kinie Pod Baranami.

Główne wydarzenia festiwalowe zaplanowano na Rynku Głównym, gdzie stanie specjalne miasteczko namiotowe. Naukowcy i studenci z krakowskich uczelni będą tam prezentować ciekawe doświadczenia oraz dorobek swoich placówek. Na ustawionej obok scenie wystąpią akademickie zespoły artystyczne.

W trakcie imprezy zwiedzić będzie można m.in. muzea, instytuty i pracownie naukowe, instytuty kulturalne i obserwatorium astronomiczne.

W otoczeniu zabytkowych budynków Collegium Nowodworskiego pracownicy Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zaproponują odwiedzającym liczne badania, porady lekarskie, doświadczenia i eksperymenty.

Początki Festiwalu Nauki w Krakowie sięgają 2000 roku. Pomysł organizacji tej popularnonaukowej imprezy zrodził się w trakcie Jubileuszu 600-lecia odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Początkowo festiwal miał służyć jedynie promowaniu osiągnięć naukowych, dydaktycznych i kulturalnych UJ, ale od 10 lat współorganizują go także inne krakowskie szkoły wyższe, instytucje naukowe i jednostki konsularne.

Po Uniwersytecie Jagiellońskim (2000-2004) głównym organizatorem były: Akademia Górniczo-Hutnicza (2005-2007) oraz Politechnika Krakowska (2008-2010). W 2011 r. funkcję głównego organizatora objął Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. (PAP)

rgr/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz