Notowania

jazz
24.11.2010 07:11

W przyszłym tygodniu rusza X edycja Festiwalu "Jazz bez"

130 muzyków z 11 krajów świata weźmie udział w X Międzynarodowym Festiwalu "Jazz bez...", który w przyszłym tygodniu rusza w Przemyślu (Podkarpackie) i obejmie łącznie 13 miast zarówno w Polsce jak i na Ukrainie.

Podziel się
Dodaj komentarz

130 muzyków z 11 krajów świata weźmie udział w X Międzynarodowym Festiwalu "Jazz bez...", który w przyszłym tygodniu rusza w Przemyślu (Podkarpackie) i obejmie łącznie 13 miast zarówno w Polsce jak i na Ukrainie.

Swój udział w jubileuszowym Festiwalu zapowiedziało łącznie 26 zespołów z Polski, Rosji, Gruzji, Litwy, Portugalii, Argentyny, Kanady, Armenii, Holandii, Szwajcarii i Ukrainy.

Impreza, która potrwa od 2 do 12 grudnia organizowana jest przez Centrum Kulturalne w Przemyślu wraz z Klubem Inicjatyw Artystycznych "Dzyga" we Lwowie. Podobnie jak w ubiegłych latach impreza odbywać się będzie jednocześnie w Polsce i na Ukrainie.

Jak poinformował PAP Łukasz Kisielica z przemyskiego Centrum w tym roku w transgranicznym jazzowym maratonie uczestniczyć będzie łącznie 13 miast z Polski i Ukrainy: Przemyśl, Lublin, Sękowo, Sanok, Nowica, Lwów, Charków, Sewastopol, Tarnopol, Łuck, Iwano-Frankowsk, Równe, Użgorod.

Przemyska część Festiwalu zakończy się 5 grudnia. W kolejnych dniach artyści przeniosą się już do innych miast, biorących udział w imprezie.

"Słuchacze będą mogli usłyszeć różne odmiany jazzu, eksperymenty i improwizacje muzyczne w wykonaniu znanych zespołów i nowych projektów wybitnych muzyków" - zauważył Kisielica.

Festiwal rozpocznie przemyski koncert "Junior Jazz Bez", w którym wystąpi młody przemyski zespół Efemeryda oraz ukraiński Gipsy Sving Quartet. Po występach profesjonalistów, odbędzie się wspólne jam session.

Przez kilka kolejnych wieczorów festiwalowa publiczność będzie miała okazję wysłuchać jeszcze m.in. jazzowych standardów, coverów i własnych kompozycji zespołu D.Kraj, który powstał po festiwalu "Jazz bez..." w 2006 roku. Ciekawie zapowiada się występ Litvinyuk Acoustik Jazz, formacji założonej przez Anastasię Litvinyuk, przedstawicielkę nowej generacji ukraińskich muzyków jazzowych. W przemyskim koncercie towarzyszyć jej będzie jeden z najlepszych ukraińskich perkusistów Igor Hnydyn. Ponadto w sali widowiskowej Centrum Kulturalnego i klubu "Piwnice" wystąpią polski zespół New Trio oraz ukraińska piosenkarka, pianistka i kompozytorka Marina Zakharova.

W finale przemyskiej części Festiwalu wystąpi grający w stylu orleańskim Old Rzech Jazz-Band, którego liderem jest znany rzeszowski dziennikarz i muzyk Jerzy Dynia oraz Karolak Quartet - grupa założona przez Wojciecha Karolaka, wybitnego polskiego muzyka jazzowego, pianistę, kompozytora, saksofonistę i aranżera. Na zakończenie finałowego wieczoru wystąpi kwartet saksofonisty Marcina Ślusarczyka, znanego z występów w zespole New Bone.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej "Jazz bez" już w swej nazwie wyraża ideę tej imprezy, jako promującej muzykę bez granic, zarówno tych geograficznych, jak i wszelkich innych barier, podziałów i uprzedzeń. Festiwal wywodzi się z dawnych "Mikołajek jazzowych", organizowanych przez przemyskie Centrum Kulturalne, w których brali udział najznakomitsi polscy i zagraniczni jazzmani.

Przez pierwszych pięć edycji Festiwal nosił nazwę Polsko-Ukraiński. Od 2001 roku odbywał się jednocześnie w Przemyślu i we Lwowie. Od 2006 roku zmienił nazwę na Międzynarodowy. Wówczas też imprezę rozszerzono na inne miasta w Polsce i na Ukrainie.

W Festiwalu brały już udział takie sławy polskiego jazzu, jak Jarosław Śmietana, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Leszek Możdżer, krakowski "Jazz Band Ball", a także najlepsi muzycy z Ukrainy. (PAP)

api/ ls/

Tagi: jazz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz