Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W przyszłym tygodniu spotkanie klubów z min. finansów ws. mediów

0
Podziel się:

W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie szefów klubów parlamentarnych z
ministrami finansów Jackiem Rostowskim i kultury Bogdanem Zdrojewskim w sprawie możliwości
finansowania mediów publicznych z budżetu państwa i kwoty jaką nadawcy publiczni mogą dostać w 2010
roku.

W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie szefów klubów parlamentarnych z ministrami finansów Jackiem Rostowskim i kultury Bogdanem Zdrojewskim w sprawie możliwości finansowania mediów publicznych z budżetu państwa i kwoty jaką nadawcy publiczni mogą dostać w 2010 roku.

Takie ustalenie zapadło w czasie środowych spotkań szefów klubów PO Zbigniewa Chlebowskiego i PSL Stanisława Żelichowskiego z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim. Po rozmowach ich uczestnicy poinformowali również dziennikarzy, że w sierpniu Sejm ma zająć się sprawozdaniem rocznym KRRiT. Odrzucenie go przez Sejm, Senat i prezydenta doprowadziłoby do wybrania Rady w nowym składzie.

Marszałek Sejmu powiedział w środę dziennikarzom, że spotkanie z szefem resortu finansów jest potrzebne, by "zastanowić się ile można przeznaczyć na realizację misji publicznej w mediach i ile jest do uzyskania w ramach przyszłego budżetu".

Warto też - mówił - zastanowić się "co należy zrobić w mediach publicznych, by przestały marnotrawić niebywale duże pieniądze, by przerwać spektakl kompromitacji w postaci wyznaczania sobie gigantycznych odpraw przez kolejne ekipy i by pieniądze rzeczywiście były przeznaczane na misję".

Pytany czy na takie spotkanie nie jest już za późno, marszałek zwrócił uwagę, że prezydent nadal zastanawia się co zrobić z nową ustawą medialną (może ją podpisać, zawetować lub zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego), toczy się też publiczna dyskusja, czy nie zabraknie pieniędzy mediom publicznym. "Jest to spotkanie na czasie" - dodał.

Żelichowski powiedział PAP, że w spotkaniu mógłby również uczestniczyć minister skarbu Aleksander Grad. Jego zdaniem, jeśli okazałoby się, że budżecie państwa jest za mało pieniędzy, by media publiczne mogły normalnie funkcjonować należy poszukać pieniędzy, np. poprzez przywrócenie "jakiejś formy" abonamentu.

Taki pomysł odrzuca jednak szef klubu PO. "Żaden abonament, żaden powrót do ulgi podatkowej nie wchodzi w rachubę" - powiedział PAP Chlebowski.

Jego zdaniem w mediach publicznych należy przeprowadzić poważną restrukturyzację i to - mówił - jest najważniejsze. Dodał, że nie wyobraża sobie, by media publiczne otrzymywały "jakieś gigantyczne pieniądze". "Takich pieniędzy nie ma i na pewno nie będzie" - podkreślił.

Według Chlebowskiego spotkanie ma służyć określeniu "pewnego minimum" środków dla mediów publicznych, które miałoby się pojawić w projekcie budżetu na 2010 rok.

"Warto się spotkać z ministrem finansów, żeby spróbować określić ile w przyszłorocznym budżecie - jeśli nowa ustawa medialna weszłaby w życie - można by przeznaczyć na media publiczne" - powiedział Chlebowski.

Pytany, czy będzie to spotkanie z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych powiedział, że z tymi, które są zainteresowane, a na pewno z tymi, które uchwalały tę ustawę medialną - PO, PSL i Lewica.

Nowa ustawa medialna zmienia system finansowania mediów publicznych. W obecnym kształcie, po uwzględnieniu senackich poprawek, ustawa nie określa, ile pieniędzy media publiczne będą dostawały z budżetu państwa w zamian za zlikwidowany abonament radiowo-telewizyjny. KRRiT może zaproponować w projekcie budżetu dowolną kwotę dla mediów publicznych; ostateczną decyzję podejmuje parlament, uchwalając ustawę budżetową.(PAP)

stk/ ajg/ ura/ mow/

media
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)