Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W przyszłym tygodniu spotkanie speckomisji z ministrem Kwiatkowskim

0
Podziel się:

W przyszłym tygodniu sejmowa komisja ds. służb specjalnych spotka się z
ministrem sprawiedliwości Krzysztofem Kwiatkowskim w sprawie inwigilacji dziennikarzy -
poinformował w czwartek PAP szef komisji Janusz Krasoń (SLD).

W przyszłym tygodniu sejmowa komisja ds. służb specjalnych spotka się z ministrem sprawiedliwości Krzysztofem Kwiatkowskim w sprawie inwigilacji dziennikarzy - poinformował w czwartek PAP szef komisji Janusz Krasoń (SLD).

Tematem zaplanowanego na najbliższy czwartek posiedzenia speckomisji ma być ocena polskiego systemu prawnego z punktu widzenia działalności służb specjalnych i korzystania przez nie z tzw. miękkich technik operacyjnych.

"Chcę usłyszeć od ministra Kwiatkowskiego jak to się ma do wolności prasy, ochrony źródła informacji dziennikarskiej i konstytucyjnych zasad wolności prasy, czy jest w Polsce łamane prawo do tajemnicy dziennikarskiej, swobodnego wykonywania tego zawodu, czy nie" - zaznaczył Krasoń.

Komisja już po raz drugi zajmie się sprawą stosowania technik operacyjnych wobec dziennikarzy. Na początku października "Gazeta Wyborcza" napisała, że w latach 2005-2007 służby objęły kontrolą operacyjną telefony dziesięciorga dziennikarzy różnych mediów.

"GW" dotarła do materiałów ze śledztwa, które prowadziła i w maju br. umorzyła, nie stwierdzając przestępstwa, zielonogórska prokuratura. Według informacji gazety, służby sięgały do historii połączeń nawet sprzed dwóch lat, a jednym z celów było ujawnienie źródeł informacji dziennikarzy, krytykujących poczynania ówczesnych władz państwowych.

W ubiegłym tygodniu speckomisja spotkała się w tej sprawie m.in. z szefem MSWiA Jerzym Millerem, kierującym ABW Krzysztofem Bondarykiem, szefem CBA Pawłem Wojtunikiem oraz sekretarzem kolegium ds. służb specjalnych Jackiem Cichockim. Po posiedzeniu Krasoń mówił dziennikarzom, że nie było nieprawidłowości w stosowaniu technik operacyjnych wobec dziennikarzy w latach 2005-2007. W rozmowie z PAP zastrzegł jednak, że komisja nie badała ich zasadności, tylko oceniła problem od strony formalnej.

Według "GW" 10 dziennikarzy było w latach 2005-2007 rozpracowywanych przez służby. Gazeta podała, że kontrolą operacyjną objęto telefony 10 dziennikarzy z siedmiu mediów. Ma to wynikać z akt śledztwa w sprawie domniemanych nielegalnych podsłuchów za rządów PiS. Zdaniem "GW", służby sięgały do operatorów po bilingi i logowania telefonów, by ustalić źródła informacji dziennikarzy krytykujących ówczesne władze. Byli szefowie ABW i CBA zaprzeczyli tym doniesieniom.

Po raz pierwszy śledztwo w sprawie inwigilacji dziennikarzy umorzono 31 lipca ub.r. Prokurator krajowy uznał jednak, że w toku postępowania nie wyjaśniono wszystkich okoliczności i wydał decyzję o jego wznowieniu. W maju 2010 prokuratura po raz drugi umorzyła śledztwo. Uznała, że nie było naruszenia prawa i nie znalazła podstaw do przedstawienia zarzutów. (PAP)

mkr/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)