Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Radomiu ruszył nowoczesny Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych

0
Podziel się

Nowy Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Radomiu został w poniedziałek
oficjalnie oddany do użytku. Inwestycja w 65 procentach została sfinansowana z funduszy unijnych.
Całkowity koszt jej realizacji wyniósł ponad 17 mln euro.

bEiRinQl

Nowy Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Radomiu został w poniedziałek oficjalnie oddany do użytku. Inwestycja w 65 procentach została sfinansowana z funduszy unijnych. Całkowity koszt jej realizacji wyniósł ponad 17 mln euro.

Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Radomiu jest jednym z nowocześniejszych i największych tego typu zakładów w Polsce. Jego inwestorem, działającym z upoważnienia radomskiego samorządu, jest Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe "Radkom" w Radomiu.

Prezes "Radkomu" Marian Kozera podkreślił, że celem inwestycji było stworzenie w Radomiu i regionie nowoczesnego i ekologicznego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, opartego o procesy mechanicznej i biologicznej obróbki odpadów.

bEiRinQn

"W zakładzie odpady są segregowane, a surowce możliwe do powtórnego użytku odzyskiwane. Produkowany jest kompost przeznaczony do rekultywacji, przetwarzane są odpady elektryczne, elektroniczne, wielkogabarytowe i budowlane" - wyjaśnił Kozera.

Podstawowe obiekty technologiczne zakładu to hala przyjmowania i sortowania odpadów, połączona z halą przerobu odpadów wielkogabarytowych oraz halą intensywnego kompostowania.

Kozera przypomniał, że UE nałożyła na polskie miasta obowiązek zmniejszania ilości odpadów kierowanych do składowania. Według niego, dzięki nowej inwestycji Radom i współpracujące z nim sąsiednie gminy będą w stanie sprostać wymaganiom unijnym. "Chodzi m.in. o ograniczenie do maksymalnie 21 proc. odpadów trafiających na składowisko, wydłużenie czasu jego eksploatacji oraz ograniczenie ilości wytwarzanych gazów cieplarnianych" - wyjaśnił.

Do nowego zakładu trafiać mają odpady z Radomia i 44 innych gmin. Przewiduje się, że rocznie będzie tutaj przerabianych 112 tys. ton odpadów komunalnych. (PAP)

bEiRinQt

ilp/ drag/ gma/

bEiRinQO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)