Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Ropczycach uczniowie walczyli w bitwie o Anglię

0
Podziel się:

Ponad stu uczniów z gimnazjów i szkół średnich Podkarpacia we wtorek
uczestniczyło w Ropczycach (Podkarpackie) w turnieju edukacyjnym - w grze planszowej "303". Wygrał
Mariusz Grabowy z Liceum Ogólnokształcącego w tym mieście.

Ponad stu uczniów z gimnazjów i szkół średnich Podkarpacia we wtorek uczestniczyło w Ropczycach (Podkarpackie) w turnieju edukacyjnym - w grze planszowej "303". Wygrał Mariusz Grabowy z Liceum Ogólnokształcącego w tym mieście.

"+303+ jest to historyczna gra edukacyjna, autorstwa Karola Madeja, wydana przez Instytut Pamięci Narodowej. W przystępny sposób pokazuje walki powietrzne toczone w okresie bitwy o Anglię z udziałem polskich lotników" - powiedział Maciej Rędziniak z oddziału IPN w Rzeszowie.

Podczas gry jeden z graczy dowodzi RAF - Royal Air Force - Królewskimi Siłami Powietrznymi, które bronią Wielkiej Brytanii, a drugi atakuje Luftwaffe. Zadaniem lotnictwa III Rzeszy jest zbombardowanie Londynu. Celem lotnictwa alianckiego jest powstrzymanie agresora. Gracze dysponują różnymi samolotami, za pomocą których prowadzą operację wojenną na planszy, nawiązującej do stołu dowodzenia RAF. Podniebne pojedynki rozstrzygane są przy użyciu specjalnie zaprojektowanych kości.

Rędziniak podkreślił, że głównym celem turnieju jest "przybliżenie uczniom znaczenia bitwy o Anglię i udziału w niej Polaków".

Pierwszy etap turnieju, czyli eliminacje, szkoły przeprowadziły we własnym zakresie. Wyłonione w szkołach reprezentacje wzięły udział w finale, który odbył się w Ropczycach.

Turniej zorganizowali rzeszowski oddział IPN i Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach. Była to trzecia edycja turnieju.

Bitwa o Anglię trwała od 8 sierpnia do 31 października 1940 roku. Niemcy dysponowali ponad 2,5 tys. samolotami, Brytyjczycy mieli ich ok. 1 tys., w tym 700 samolotów myśliwskich.

W bitwie, m.in. w słynnym dywizjonie 303, walczyło ponad 100 polskich lotników. Polacy zniszczyli 160 samolotów niemieckich. "Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym" - to słynne zdanie wypowiedziane podczas II wojny światowej padło z ust brytyjskiego premiera Winstona Churchilla 20 sierpnia 1940 r. W ten sposób honorował on lotników RAF, którzy 13. dzień odpierali zmasowany atak lotnictwa niemieckiego.

Niemcy, którzy przegrali bitwę, stracili 1733 samoloty, straty aliantów wyniosły 915 maszyn.(PAP)

kyc/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)