Notowania

wiadomości
16.01.2013 14:51

W Rosji mocno zdrożały papierosy

Koncerny tytoniowe od stycznia podniosły ceny papierosów średnio o 6-7 rubli (o 0,6-0,7 zł) na paczce. To jedna z najwyższych podwyżek w ostatnich latach, wcześniej papierosy drożały o 2-4 ruble - poinformował rosyjski portal product.ru

Podziel się
Dodaj komentarz

*Koncerny tytoniowe od stycznia podniosły ceny papierosów średnio o 6-7 rubli (o 0,6-0,7 zł) na paczce. To jedna z najwyższych podwyżek w ostatnich latach, wcześniej papierosy drożały o 2-4 ruble - poinformował rosyjski portal product.ru *

Styczniowa podwyżka najbardziej dotknie palaczy najtańszych papierosów, a więc najmniej zamożnych - zauważył portal. Koncerny wyprzedają jeszcze zapasy po starych cenach, a droższe papierosy prawdopodobnie pojawią się dopiero pod koniec stycznia br.

Ceny papierosów rosły także w ubiegłym roku. Choć podwyżka wyniosła ok. 15 proc., to paczka papierosów w Rosji jest i tak o połowę tańsza niż w Polsce.

Według ministerstwa zdrowia, rosyjski palacz wypala dziennie 16-17 papierosów (25 paczek miesięcznie). Oznacza to, że średnio miesięcznie wydatki na ten cel mogą wzrosnąć o 150 rubli i wynieść ok. 1125 rubli. czyli ponad 112 zł miesięcznie.

W opinii redaktora naczelnego agencji informacyjnej "Ruskij Tabak" Maksima Korolewa, wzrost cen papierosów spowodowany jest wyższymi kosztami produkcji oraz wzrostem akcyzy na wyroby tytoniowe. Ponadto państwo prowadzi aktywną politykę przeciw paleniu, co sprawia, że zmniejsza się ilość palaczy i zapotrzebowanie na papierosy. Podwyżki cen mają rekompensować koncernom tytoniowym spadek produkcji - zauważa Korolew. (PAP)

awy/ drag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz