Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Rudzie Śląskiej otwarto placówkę Straży Granicznej

0
Podziel się:

Placówkę Straży Granicznej otwarto w piątek w Rudzie Śląskiej. Zastąpi
ona przygraniczną siedzibę SG w Zebrzydowicach. Funkcjonariusze mówią, że gmach w centrum
aglomeracji górnośląskiej pozwoli im sprawniej realizować nowe zadania.

Placówkę Straży Granicznej otwarto w piątek w Rudzie Śląskiej. Zastąpi ona przygraniczną siedzibę SG w Zebrzydowicach. Funkcjonariusze mówią, że gmach w centrum aglomeracji górnośląskiej pozwoli im sprawniej realizować nowe zadania.

Władze Rudy Śląskiej liczą na kilkadziesiąt nowych miejsc pracy i poprawę bezpieczeństwa w mieście i regionie.

W uroczystości otwarcia nowej placówki wzięli udział m.in. przedstawiciele regionalnych i lokalnych władz oraz komendant główny SG pułkownik Leszek Elas.

O przeniesieniu siedziby SG właśnie do Rudy Śląskiej zdecydowały dogodne warunki lokalizacyjne i komunikacyjne. Ma to usprawnić pracę funkcjonariuszy, którzy po wejściu Polski do strefy Schengen i zniesieniu kontroli na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej skupiają się na zadaniach w głębi kraju.

"Cieszymy się, że Straż Graniczna na miejsce lokalizacji swojej placówki wybrała właśnie Rudę Śląską. Wybór ten jest potwierdzeniem atrakcyjności miasta zarówno pod względem logistycznym, jak i komunikacyjnym. Mamy nadzieję, że dzięki temu powstanie również kilkadziesiąt miejsc pracy dla naszych mieszkańców" - powiedział prezydent Rudy Śląskiej Andrzej Stania.

Zwrócił uwagę, że to pierwsza służba o znaczeniu ponadregionalnym, która postanowiła stworzyć siedzibę w Rudzie Śląskiej. Wyraził też przekonanie, że jej otwarcie dodatkowo wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w mieście i regionie.

Szef śląskiej SG podpułkownik Wojciech Skowronek podkreślił, że powstanie placówki było możliwe dzięki "wyjątkowej przychylności władz i mieszkańców Rudy Śląskiej".

Nowa siedziba SG powstała w miejsce zlikwidowanej 14 maja placówki w Zebrzydowicach, na granicy z Czechami. Po wejściu Polski do strefy Schengen, strażnicy skupiają się bowiem na działaniach w głębi kraju. Chodzi o typowe zadania służby migracyjnej, takie jak kontrola legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców, prowadzenie wywiadów środowiskowych i opiniowanie wniosków składanych przez cudzoziemców.

Jak podkreśla rzecznik Śląskiego Oddziału SG podpułkownik Cezary Zaborski, z punktu widzenia sprawności i skuteczności pracy funkcjonariuszy szczególnie ważne jest usytuowanie siedziby w centralnej części aglomeracji górnośląskiej. Woj. śląskie - jako teren o dużym zagęszczeniu ludności, w którym krzyżuje się wiele szlaków komunikacyjnych - jest szczególnie narażone na przestępczość transgraniczną.

Docelowo w nowej placówce ma pracować około 150 osób. Bazę kadrową będą stanowiły osoby, które pracowały wcześniej w Zebrzydowicach - mówi Zaborski.

Rudzka siedziba SG powstała w budynku, który niegdyś należał do szpitala. Obecnie trwa procedura przekazania tej nieruchomości Skarbowi Państwa, a w następnym etapie - oddania jej w trwały zarząd SG. Do czasu jej zakończenia Śląski Oddział SG będzie użytkował budynek na podstawie umowy użyczenia.

Placówka w Rudzie Śląskiej jest jedną z sześciu wchodzących w skład Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, którego obszar działania obejmuje 47 powiatów w województwach śląskim i opolskim. Cztery z tych placówek usytuowane są w woj. śląskim - w Raciborzu, Cieszynie, Rudzie Śląskiej i w porcie lotniczym w Pyrzowicach. (PAP)

kon/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)