Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Rzymie prezentacja projektów wystawy przy cmentarzu na Monte Cassino

0
Podziel się

Projekty stałej wystawy o historii II Korpusu w budowanym centrum informacyjnym
przy polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino można oglądać w Instytucie Polskim w Rzymie od
poniedziałku do 19 kwietnia.

bCZHXjAR

Projekty stałej wystawy o historii II Korpusu w budowanym centrum informacyjnym przy polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino można oglądać w Instytucie Polskim w Rzymie od poniedziałku do 19 kwietnia.

Ambasada RP we Włoszech wraz z Instytutem zachęcają do udziału w głosowaniu na najlepszy projekt. Ostateczną decyzję o jego wyborze podejmie 14-osobowe jury, w którego skład wejdą członkowie komitetu wykonawczego budowy, autorzy tekstów wystawy i główni sponsorzy, a także córka generała Władysława Andersa - Anna Maria Anders Costa. Opinia wyrażona w głosowaniu będzie miała charakter doradczy dla jury - wyjaśniła polska ambasada w Rzymie.

Zdjęcia plansz przygotowanych przez trzy zespoły można też oglądać na profilu polskiej ambasady w Facebooku. Tam również można głosować.

Z inicjatywą stworzenia centrum - Izby Pamięci II Korpusu wystąpił przed kilkoma laty Związek Polaków we Włoszech, a wsparcia udzieliła mu ambasada RP. Otrzymano wszystkie wymagane zgody na budowę małego pawilonu przy cmentarzu na Monte Cassino. Trwa zbiórka pieniędzy na ten cel.

bCZHXjAT

Inicjatorzy centrum informacyjnego argumentują, że polski cmentarz wojenny jest odwiedzany nie tylko przez Polaków, ale także przez wielu turystów z Włoch i innych krajów, którzy przybywają do opactwa benedyktynów na wzgórzu. Większość obcokrajowców odwiedzających Monte Cassino nie wie, dlaczego znajduje się tu cmentarz polskich żołnierzy, z jakiego powodu znaleźli się oni we Włoszech.

Dlatego postanowiono przybliżyć wszystkim historię II Korpusu, jego walk podczas drugiej wojny światowej i wkład Polaków w wyzwolenie Włoch. Opisy przygotowane zostaną po polsku, włosku i angielsku.

Autorem projektu centrum jest architekt Pietro Rogacień, syn żołnierza II Korpusu i uczestnika bitwy o Monte Cassino. Będzie to pawilon w kształcie rotundy wzniesiony z lokalnego kamienia w pobliżu cmentarza, zharmonizowany z jego architekturą i naturalnym otoczeniem.

Budowa centrum rozpoczęła się 19 lutego.

bCZHXjAZ

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/ jbr/

bCZHXjBu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)