Notowania

program
12.03.2010 14:50

W Sandomierzu policyjny program "Bądź jak ojciec Mateusz"

Osoby, które zareagowały na przemoc lub działają na rzecz poprawy bezpieczeństwa, będą nagradzane statuetkami Ojca Mateusza. Program profilaktyczny "Bądź jak ojciec Mateusz" realizuje Komenda Powiatowa Policji w Sandomierzu (Świętokrzyskie).

Podziel się
Dodaj komentarz

Osoby, które zareagowały na przemoc lub działają na rzecz poprawy bezpieczeństwa, będą nagradzane statuetkami Ojca Mateusza. Program profilaktyczny "Bądź jak ojciec Mateusz" realizuje Komenda Powiatowa Policji w Sandomierzu (Świętokrzyskie).

Pomysł nagrody, nawiązującej do postaci księdza-detektywa z telewizyjnego serialu "Ojciec Mateusz" - do którego zdjęcia plenerowe są kręcone w Sandomierzu - wyszedł od komendanta sandomierskiej policji, Zbigniewa Kotarskiego.

Jak powiedział w piątek PAP Kotarski, celem programu jest promowanie pozytywnych postaw. "Panują stereotypowe opinie, że jesteśmy społeczeństwem zamykającym się w świecie swoich spraw. Chcemy pokazać te osoby, które odważyły się pomóc innym i zmobilizować do podobnych postaw lokalną społeczność" - dodał.

Statuetki Ojca Mateusza będą przyznawane w dwóch kategoriach. W pierwszej - osobom, które same zatrzymały sprawcę przestępstwa lub które dostarczyły informacji pomocnych w rozwiązaniu policyjnej sprawy. Sprawy muszą dotyczyć wydarzeń z terenu miasta i powiatu.

Druga kategoria dotyczy statuetek, które będą wręczane raz w roku, z okazji Święta Policji. Powołana kapituła będzie wyróżniała osoby z powiatu sandomierskiego - spośród zgłaszanych przez instytucje i stowarzyszenia - które działają na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

Jak mówił Kotarski, w ramach akcji będą także rozdawane ulotki i rozwieszane plakaty zachęcające do pozytywnych postaw i tłumaczące, jak się zachować, gdy jest się świadkiem przestępstwa. "Nie chodzi o postawy heroiczne, narażające własne bezpieczeństwo, ale o jakąkolwiek pozytywną reakcję" - mówił komendant.

Program "Bądź jak ojciec Mateusz" jest realizowany w ramach strategii "Bezpieczne Świętokrzyskie", przy udziale stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Sandomierski. Patronat nad akcją objęli burmistrz Sandomierza i starosta sandomierski.

Statuetka Ojca Mateusza to 30-centymetrowa, metalowa figurka. Przedstawia postać w sutannie, stojącą na postumencie w kształcie paragrafu; w ręce trzyma kodeks karny.

Pierwsza nagroda będzie wręczona 16 marca. Otrzyma ją mężczyzna, który przed dwoma tygodniami pomógł w ujęciu kieszonkowca, grasującego na terenie sandomierskiej giełdy samochodowej.

Jak powiedział komendant, wymyślając wyróżnienie, chciał wykorzystać "pozytywny szum", jaki serial wywołał wokół Sandomierza.

Telewizyjna Jedynka na początku marca rozpoczęła emisję trzeciego sezonu "Ojca Mateusza". Poprzednie serie wyświetlanego od 2008 r. serialu cieszyły się dużą popularnością - jeden z odcinków oglądało prawie 7 mln osób. W tytułową postać wcielił się Artur Żmijewski.

Produkcja powstała na kanwie włoskiego formatu "Don Matteo", który telewizja RAI emituje od ponad ośmiu lat. (PAP)

ban/ abr/ jra/

Tagi: program, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz