Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Sejmie m.in. informacja o służbie zdrowia

0
Podziel się:

Na rozpoczynającym się w środę po południu posiedzeniu Sejmu rząd ma
przedstawić informację na temat sytuacji w służbie zdrowia związanej z nowymi zasadami refundowania
leków. Posłowie mają się też zająć projektem dotyczącym składki zdrowotnej dla rolników.

Na rozpoczynającym się w środę po południu posiedzeniu Sejmu rząd ma przedstawić informację na temat sytuacji w służbie zdrowia związanej z nowymi zasadami refundowania leków. Posłowie mają się też zająć projektem dotyczącym składki zdrowotnej dla rolników.

Według wstępnego porządku obrad zamieszczonego na stronie internetowej Sejmu, w środę po południu posłowie rozpatrzą pilny rządowy projekt ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 rok. Premier Donald Tusk zapowiadał, że rolnicy, którzy mają gospodarstwa powyżej 6 ha płaciliby na każdego ubezpieczonego członka rodziny po 1 zł za każdy hektar.

Taki projekt powstał w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał uznał za niekonstytucyjne zapisy, według których budżet państwa opłaca składki za rolników bez względu na ich dochody. Na zmianę tych przepisów TK dał rządowi 15 miesięcy, czyli do 4 lutego 2012 r. Drugie czytanie projektu przewidziane jest w czwartek popołudniu.

Na piątek zaplanowano 3,5-godzinną informację na temat sytuacji w służbie zdrowia związanej z nowymi zasadami refundowania leków. We wtorek rząd zajmował się projektem nowelizacji ustawy refundacyjnej, który przewiduje usunięcie przepisów dotyczących karania lekarzy za niewłaściwe wypisywanie recept. Zgodnie z projektem noweli, z ustawy refundacyjnej usunięto ustęp 8 art. 48. Przewidywał on, że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o przypadki wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych, a także niezgodnie z uprawnieniami pacjenta.

Od początku roku lekarze m.in. z OZZL i Porozumienia Zielonogórskiego - w proteście przeciwko przepisom refundacyjnym, które ich zdaniem są zbyt restrykcyjne - nie określają na receptach poziomu refundacji leku i stawiają pieczątkę: "Refundacja leku do decyzji NFZ". Część pacjentów mimo prawa do wykupienia leków ze zniżką musi płacić za nie więcej. Lekarze domagają się usunięcia z ustawy refundacyjnej zapisów dotyczących karania ich za niewłaściwe wypisywanie recept; chcą także zniesienia obowiązku określania na receptach poziomu odpłatności pacjentów za leki.

Jeżeli rząd przyjmie projekt ustawy we wtorek, Sejm może się nim zająć na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu. Z kolei najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowane jest na 1 i 2 lutego.

Ponadto w środę Sejm wróci do prac nad obywatelskim projektem ustawy o repatriacji. Posłowie rozpatrywali ten projekt już w poprzedniej kadencji, ale nie zdążyli go uchwalić. Projekt został przygotowany przez Wspólnotę Polską przy udziale m.in. Związku Repatriantów RP. Pilotował go marszałek Sejmu III kadencji Maciej Płażyński, który zginął w katastrofie smoleńskiej; zbieranie podpisów koordynował potem jego syn - Jakub Płażyński.

Celem projektu jest przyspieszenie repatriacji Polaków ze Wschodu. W bazie danych osób ubiegających się o repatriację RODAK zarejestrowanych jest 2,5 tys. osób, które - mimo obietnicy otrzymania wizy - nie mogą osiedlić się w Polsce, gdyż nie wyznaczono dla nich lokali mieszkalnych.

Zgodnie z obecną ustawą repatriacyjną z 2001 r. za zapewnienie repatriantom mieszkań odpowiedzialne są gminy. W projekcie zapisano, że odpowiadać za to będzie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które będzie musiało zapewnić lokal mieszkalny na okres nie krótszy niż 24 miesiące od momentu otrzymania przyrzeczenia wizy repatriacyjnej.

W czwartek posłowie będą dyskutować nad dwoma innymi projektami obywatelskimi. Rozpatrywany będzie projekt zmian w ustawie o ochronie przyrody. Dotyczy on przepisów określających podmioty uprawnione do wydawania opinii na temat projektu rozporządzenia w sprawie utworzenia, zmiany granic lub likwidacji parku narodowego. Projekt dotyczy także przepisów dotyczących możliwości odwołania dyrektora parku narodowego przed upływem okresu, na jaki został powołany.

Trzecią inicjatywą obywatelską jest projekt ustawy o ochronie zwierząt, który zakazuje utrzymywania dzikich zwierząt w cyrkach, hodowli zwierząt futerkowych na futra, a także powszechne czipowanie psów. Część rozwiązań proponowanych w projekcie została uchwalona przez Sejm w sierpniu ub.roku w nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która weszła w życie 1 stycznia. Zwiększono m.in. kary za znęcanie się nad zwierzęciem, zakazano strzelania do błąkających się w lasach psów, a także handlu zwierzętami domowymi na targowiskach. Rozwiązania proponowane w projekcie obywatelskim przygotowanym przez Koalicję dla zwierząt są jednak bardziej radykalne.

Autorzy projektu obywatelskiego chcą również powołania Krajowej Inspekcji ds. Zwierząt z wojewódzkimi oddziałami i inspektorami. Miałaby ona m.in. nadzorować miejsca opieki nad bezdomnymi zwierzętami, hodowle zwierząt domowych, a także miejsca, w których zwierzęta dzikie i domowe są wykorzystywane dla celów zarobkowych.

W projekcie zakazano: stałego trzymania psów na uwięzi lub w zamknięciu (obecnie określona jest długość uwięzi oraz dopuszczalny czasu przebywania na niej), utrzymywania zwierząt dzikich w cyrkach, hodowli zwierząt futerkowych na futra, transportowania żywych ryb bez wody, uniemożliwiania kotom wolno żyjącym dostępu do pożywienia i schronienia.

Dyskutowany będzie również przygotowany przez resort finansów projekt ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz ich waloryzacji. Przewiduje on, że w 2012 r. waloryzację procentową zastąpi kwotowa - wszyscy otrzymają dodatkowo 71 zł.

W piątkowym bloku głosowań Sejm ma m.in. zdecydować o powołaniu Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Kierować ma nią były minister sprawiedliwości, poseł PO Krzysztof Kwiatkowski.

Posłowie zapoznają się także ze sprawozdaniem z realizacji "Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce w 2010 roku". (PAP)

ajg/ son/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)