Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Sejmie m.in. propozycje zmian w kodeksach

0
Podziel się:

W tym tygodniu, na trzydniowym posiedzeniu, Sejm zajmie się m.in.
propozycjami zmian w kodeksach, a także projektem zmian w ustawie o partiach politycznych, który
zakłada 1 proc. odpisu od podatku zamiast subwencji budżetowej dla partii.

*W tym tygodniu, na trzydniowym posiedzeniu, Sejm zajmie się m.in. propozycjami zmian w kodeksach, a także projektem zmian w ustawie o partiach politycznych, który zakłada 1 proc. odpisu od podatku zamiast subwencji budżetowej dla partii. *

Zgodnie ze wstępnym porządkiem obrad, które rozpoczną się w środę, Sejm ma zająć się projektem autorstwa PiS uchwały w sprawie wezwania rządu do aktywnego działania na rzecz wprowadzenia równych i niedyskryminujących zasad podziału środków na dopłaty bezpośrednie dla rolników między państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

W uchwale wyrażone zostało zaniepokojenie przedstawionymi przez Komisję Europejską propozycjami legislacyjnymi dotyczącymi systemu dopłat bezpośrednich. Zdaniem autorów projektu, propozycje te zmierzają do utrzymania po 2013 roku "niesprawiedliwych i dyskryminujących niektóre państwa członkowskie, w tym Polskę, zasad podziału środków przewidzianych na dopłaty bezpośrednie.

KE zaproponowała zmiany we WPR UE od nowego okresu budżetowego - po 2013 r. KE chce m.in. doprowadzić do zmniejszenia różnic w dopłatach bezpośrednich między krajami. W 2014 r. rolnicy - zgodnie z propozycją KE - dostawaliby płatności obowiązkowe pochodzące ze wspólnego budżetu UE i dobrowolne wynikające z ustaleń poszczególnych krajów. Podstawowe płatności uzależnione byłyby od powierzchni gospodarstwa, działań prośrodowiskowych - tzw. zazieleniania produkcji rolnej. Wsparcie uzyskaliby też młodzi rolnicy.

Obecnie dopłaty dla rolników bardzo się różnią: od poniżej 100 euro na hektar na Litwie do ponad 400 euro w Holandii, Belgii i na Malcie (zgodnie z propozycjami KE, stawka dla Polski wzrośnie do około 230 euro/hektar z 215 euro za hektar w 2013 roku).

Na jednakowej wysokości dopłaty nie zgodzili się m.in. główni płatnicy netto do budżetu UE, czyli Niemcy i Francja. Propozycja KE zakłada stopniowe zwiększanie do 2018 r. dopłat w państwach, gdzie są one niższe niż 90 proc. średniej UE (o jedną trzecią różnicy między tym, co rolnicy w danym kraju dostają teraz, a 90 proc. średniej unijnej). Analogicznie - ci co dostają najwięcej, otrzymają nieco mniej (maksymalnie o 10 proc.), co spotkało się już z krytyką ze strony niektórych państw UE.

Dyskutowany ma być ponadto projekt Ruchu Palikota zmian w ustawie o partiach politycznych oraz ustawie o podatku PIT. Przewiduje on możliwość odpisania od podatku 1 proc. na rzecz partii. Zlikwidowane byłyby wówczas subwencje budżetowe dla partii.

"Wiąże się to jednocześnie z tym, że partia nie ma zagwarantowanej subwencji na cztery lata. Czyli co rok będzie rozliczana przez swoich wyborców: dotrzymaliście słowa - macie 1 proc., nie dotrzymaliście - dam komu innemu" - tłumaczyli autorzy projektu. Jak podkreślili, taka zmiana "zwiększy wśród obywateli poczucie realnego wpływu na losy państwa poprzez współfinansowanie partii politycznych rzeczywiście realizujących programy, z którymi utożsamia się wyborca lub potencjalny wyborca".

Rozpatrywany ma być również projekt Ruchu Palikota zmian w Kodeksie postępowania cywilnego oraz w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Założeniem projektu jest wyłączenie spod egzekucji komorniczej w postępowaniu cywilnym i administracyjnym tej części nieruchomości, który służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika i osób z nim zamieszkujących. Ograniczenie ma wynosić do 10 m kw powierzchni mieszkalnej na osobę w gospodarstwie domowym albo do 20 m kw powierzchni mieszkalnej na osobę w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego.

Sejm zająć ma się również proponowanymi przez klub RP zmianami w Kodeksie cywilnym i Kodeksie postępowania administracyjnego.

Posłowie rozpatrzyć mają ponadto projekt PiS zmiany w ustawie o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Zgodnie z projektem, roczny limit zwrotu podatku akcyzowego podwyższony byłby z 86 do 126 litrów.

Posłowie zajmą się też projektem nowelizacji Kodeks postępowania administracyjnego i ordynacji podatkowej, autorstwa klubu Ruchu Palikota, który dotyczy osobistego stawiennictwa przed organami administracji w toczącym się postępowaniu. Zgodnie z projektem, jeżeli jest to niezbędne dla wyjaśnienia stanu faktycznego lub rozstrzygnięcia sprawy organ administracji publicznej może wezwać stronę postępowania do udziału w podejmowanych czynnościach lub złożenia wyjaśnień, zeznań lub dokonania określonej czynności na piśmie, a w razie uzasadnionej konieczności - osobiście lub przez pełnomocnika.

Rozpatrzony zostanie również senacki projekt noweli Kodeksu postępowania karnego, który dotyczy zwrotu kosztów podróży osobie wezwanej w charakterze świadka przez sąd. Projekt zakłada, że świadkowi przysługiwać miałby zwrot kosztów podróży - z miejsca jego zamieszkania do miejsca wykonywania czynności postępowania na wezwanie sądu - "w wysokości rzeczywiście poniesionych racjonalnych i celowych kosztów przejazdu własnym samochodem lub innym środkiem transportu".

Posłowie zapoznają się też z informacją rządu o realizacji działań wynikających z Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w 2010 roku.

Prawdopodobnie Sejm zajmie się też projektem PO zmian w ustawie o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego oraz poprawkami Senatu do: noweli ustawy o drogach publicznych i nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych oraz ustawy o sporcie. (PAP)

ajg/ mok/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)