Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Sejmie o działalności Instytutów Polskich za granicą

0
Podziel się:

Sieć Instytutów Polskich rozrasta się - aż 11 z nich powstało po 1992 r., w
ostatnich dwóch latach otwarto Instytuty w Madrycie i Brukseli. W planach jest otwarcie placówek w
Indiach, Chinach i Japonii - mówił w Sejmie sekretarz stanu w MSZ Jan Borkowski.

Sieć Instytutów Polskich rozrasta się - aż 11 z nich powstało po 1992 r., w ostatnich dwóch latach otwarto Instytuty w Madrycie i Brukseli. W planach jest otwarcie placówek w Indiach, Chinach i Japonii - mówił w Sejmie sekretarz stanu w MSZ Jan Borkowski.

Borkowski przedstawił informację na temat roli i znaczenia Instytutów Polskich w promocji kultury podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Zasadnicza rola w promocji Polski za granicą przypada Ministerstwu Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych, ale - jak mówił Borkowski - kompetencje w tej sferze posiadają też m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jak poinformował, wśród placówek MSZ znajduje się aktualnie 21 Instytutów Polskich; dwa z nich działają pod nazwą Instytutu Kultury Polskiej. Wszystkie - poza placówkami w Nowym Jorku i Tel Awiwie - zlokalizowane są w Europie.

W opinii Borkowskiego kultura jest jednym z najlepszych narzędzi komunikacji ze społeczeństwami innych krajów. Jak ocenił, kultura może stać się językiem sprzyjającym porozumieniu i poznaniu społeczeństw, a w przypadku Polski również znaczącym produktem eksportowym.

Jak mówił Borkowski w 2011 roku, ze względu na polskie przewodnictwo w Radzie UE i zwiększone zainteresowanie najważniejszych europejskich instytucji kultury Instytuty Polskie zorganizują lub będą współorganizowały ponad 2,5 tys. wydarzeń. Wśród nich zaplanowano m.in. największą do tej pory prezentację polskiego teatru w Moskwie (zaprezentowane zostaną m.in. przedstawienia Krzysztofa Warlikowskiego, Krystiana Lupy, Grzegorza Jarzyny, Mai Kleczewskiej) oraz w Brukseli i Jerozolimie, wystawy Mirosława Bałki i Zbigniewa Rybczyńskiego w Akademie der Kuenste w Berlinie i szeroką prezentację polskiej muzyki współczesnej w Nowym Jorku.

Z okazji 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza, promocja literatury koncentrować się będzie w 2011 r. głównie na projektach jemu poświęconych. Będą to projekty multimedialne, recytacje poezji, konferencje naukowe na uczelniach, prezentacje książek na najważniejszych festiwalach literatury i targach książki.

We Włoszech Instytut Polski zorganizuje cykl poświęcony Miłoszowi na festiwalu Incontri di Civilta w Wenecji, z udziałem m.in. Julii Hartwig, Tomasa Venclovy i Adama Zagajewskiego. Wiersze noblisty zostaną umieszczone też w londyńskim metrze, w ramach projektu "Poems on the Underground". Instytuty we wszystkich krajach zainicjowały wydanie nowych przekładów i wznowień dzieł Miłosza.

Borkowski zauważył, że prezentacja polskiej kultury to nie jedyna aktywność Instytutów Polskich, które organizują również liczne konferencje, seminaria i debaty. Planowany jest m.in. cykl dyskusji poświęconych 20. rocznicy Traktatu Polsko-Niemieckiego, a w związku z prezydencją - debaty i projekty artystyczne promujące ideę Partnerstwa Wschodniego.(PAP)

agz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)