Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Sejmie o uboju rytualnym i dofinansowaniu mieszkań dla młodych

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o punkcie dot. uboju rytualnego
#

# dochodzi informacja o punkcie dot. uboju rytualnego #

18.06. Warszawa (PAP) - Sejm, który w środę rozpoczyna trzydniowe posiedzenie, zajmie się m.in. rządowym projektem dotyczącym uboju rytualnego. Pod obrady trafi też rządowy program dofinansowania przez państwo mieszkań dla młodych oraz zmiany w ustawie o kombatantach.

Rządowy projekt ustawy dopuszczający ubój rytualny budzi sprzeciw nie tylko opozycji, ale też części posłów PO. Andrzej Halicki mówił w ostatnich dniach PAP, że Ministerstwo Rolnictwa powinno się wycofać z tego projektu, który nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego, a sankcjonuje barbarzyństwo wobec zwierząt. Poseł zaznaczył, że nie wyobraża sobie, aby w głosowaniu w tej sprawie obowiązywała dyscyplina klubowa.

Tak jednak może się stać. Szef klubu PO Rafał Grupiński mówił PAP, że dyscyplina w klubie Platformy - w przypadku projektów rządowych - obowiązuje zawsze, jedynie z wyjątkiem "bardzo poważnych spraw światopoglądowych". "Tutaj sprawa dotyczy przede wszystkim mniejszości wyznaniowych w Polsce, choć także interesu rolników, więc nie sądzę, aby dyscyplina była zdjęta" - zapowiedział.

O głosowanie przeciwko nowelizacji ustawy apelują członkowie Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt. W przyjętym przed ponad tygodniem stanowisku podkreślają, że ubój rytualny jest całkowicie zakazany w Szwecji, Norwegii, Szwajcarii, Słowenii i Islandii. W Belgii i Holandii, państwach, gdzie mieszkają duże społeczności muzułmańskie, na końcowym etapie znajdują się prace legislacyjne nad wprowadzeniem zakazu uboju rytualnego.

Od 1 stycznia w Polsce nie ma przepisów, które zezwalałyby na ubój rytualny, czyli bez ogłuszania zwierząt. Wcześniej był on dokonywany na podstawie przepisów rozporządzenia ministra rolnictwa z 2004 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł pod koniec listopada, że rozporządzenie jest jednak sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją. Zgodnie z jego orzeczeniem zakwestionowany przepis rozporządzenia stracił moc 31 grudnia 2012 r.

W połowie maja rząd skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy zezwalający na ubój rytualny. Uwzględnia on unijne przepisy dopuszczające ubój zwierząt dla celów religijnych, ale jednocześnie wprowadza bardziej restrykcyjne rozwiązania towarzyszące ubojowi. Projekt zakazuje stosowania podczas tzw. uboju rytualnego klatek obrotowych. To stalowa komora, w której zwierzę było zamykane i unieruchamiane; z klatki wystawała tylko głowa. Zwierzę obracano głową w dół, a upoważniony przez związek religijny rzeźnik podrzynał mu gardło.

Posłowie zajmą się także w środę projektem ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania. Jest on elementem rządowego programu "Mieszkanie dla młodych"; jego celem jest pomoc młodym małżeństwom i osobom samotnym do 35. roku życia w zakupie pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego. Rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania.

Jeśli rodzina lub osoba samotna ma dzieci, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania o powierzchni do 75 m kw.

Posłowie będą również debatować nad rządowym projektem zmian w ustawie o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Zakłada on powstanie Korpusu Walk o Niepodległość RP, zrzeszającego uczestników walk o niepodległość przed 1945 r. i walczących zbrojnie z reżimem komunistycznym po 1945 r., oraz przyznanie im specjalnych świadczeń.

Do Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej wejdą osoby, które uzyskały (bądź uzyskają) tzw. uprawnienia kombatanckie z tytułu walki zbrojnej o niepodległość Polski. Korpus będzie honorową wspólnotą żołnierską, a jego członkowie otrzymają specjalne legitymacje wydawane przez szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, jako dokument poświadczający prawo do specjalnych świadczeń. Projekt ma też wprowadzić wyższą ulgę komunikacyjną dla weteranów.

W porządku obrad jest projekt nowelizacji ustawy o ministrze obrony narodowej. Głównym celem przygotowanej przez MON reformy systemu dowodzenia i kierowania polską armią jest uproszczenie struktur, dopasowanie ich do mniej licznej armii i ujednolicenie struktur na czas wojny i pokoju. Zgodnie z planowaną reformą zamiast obecnych siedmiu najwyższych dowództw i inspektoratów mają funkcjonować cztery organy centralne, w tym zamiast odrębnych dowództw czterech rodzajów sił zbrojnych mają powstać dwa dowództwa połączone.

Projekt poparła sejmowa komisja obrony narodowej. Posłowie PiS, RP i SLD zarzucali mu niekonstytucyjność.

Sejm rozpatrzy także poselski projekt zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ma on wprowadzić korzystniejsze zasady ustalania kapitału początkowego w przypadku kobiet, które przed 1 stycznia 1999 r. korzystały z urlopu wychowawczego i w związku z tym przepracowały tylko część roku kalendarzowego. Projekt poparła sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.

W czwartek posłowie zajmą się projektem zmian w Regulaminie Sejmu autorstwa klubu PiS. Przewiduje on powołanie w Sejmie komisji energii, surowców energetycznych i bezpieczeństwa energetycznego. Komisja zajmowałaby się m.in. polityką energetyczną państwa, funkcjonowaniem rynku energii i mechanizmów zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa.

Posłowie zajmą się również projektem uchwały w sprawie uczczenia pamięci Aleksandra Fredry w 220. rocznicę urodzin oraz zapoznają się ze sprawozdanie KRRiT z działalności w 2012 roku, a także z informacją o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w ubiegłym roku.

Sejm wysłucha też informacji rzecznika praw dziecka o działalności za rok 2012 wraz z uwagami o stanie przestrzegania praw dziecka. (PAP)

ajg/ hgt/ eaw/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)