Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Sejmie o udziale Polski w pracach UE w drugim półroczu 2007 r.

0
Podziel się:

Głównym osiągnięciem prezydencji
portugalskiej w UE było uzgodnienie i przyjęcie tekstu Traktatu
Lizbońskiego - mówiła podsekretarz stanu w UKIE Sidonia
Jędrzejewska przedstawiając w Sejmie informację o udziale Polski w
pracach UE w drugim półroczu 2007 r.

Głównym osiągnięciem prezydencji portugalskiej w UE było uzgodnienie i przyjęcie tekstu Traktatu Lizbońskiego - mówiła podsekretarz stanu w UKIE Sidonia Jędrzejewska przedstawiając w Sejmie informację o udziale Polski w pracach UE w drugim półroczu 2007 r.

19 października 2007 przywódcy 27 państw UE porozumieli się w sprawie ostatecznego kształtu nowego traktatu reformującego UE. Jego podpisanie nastąpiło 13 grudnia w portugalskiej stolicy Lizbonie, od której dokument wziął nazwę.

Polska - podkreśliła Jędrzejewska - osiągnęła zakładane cele, w tym dotyczące sposobu głosowania w Radzie UE i zawarcia w prawie pierwotnym trybu zmian tzw. mechanizmu z Joaniny oraz "z satysfakcją odnotowała przyjęcie nowego Traktatu, który zapewni Unii stabilne ramy instytucjonalne umożliwiając skoncentrowanie się na stojących przez nią wyzwaniach".

Jędrzejewska zaznaczyła, że prezydencja portugalska kontynuowała negocjacje akcesyjne z Chorwacją i Turcją, wobec których Polska "utrzymywała swoje tradycyjne, prorozszerzeniowe stanowisko".

Polska - podkreśliła Jędrzejewska - z zadowoleniem przyjęła podpisanie 18 września 2007 roku umów o ułatwieniach wizowych i readmisji pomiędzy UE a krajami bałkańskimi. Zgodnie z polskimi oczekiwaniami prezydencja portugalska rozpoczęła prace nad kształtem nowego cyklu Strategii Lizbońskiej (na lata 2008-2010), działała też na rzecz poprawy jakości finansów publicznych krajów członkowskich.

Jędrzejewska przyznając, że Polska pozytywnie ocenia działania podjęte przez prezydencję portugalską zaznaczyła jednocześnie, że - wbrew polskim oczekiwaniom - Portugalia nie podjęła kroków zmierzających do przyjęcia Polski do Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy - najważniejszej organizacji międzynarodowej zajmującej się zwalczaniem prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. (PAP)

laz/ ura/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)