Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Sejmie posłowie za projektem ustawy o rezerwach strategicznych

0
Podziel się:

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się w środę w Sejmie za
projektem ustawy o rezerwach strategicznych. Przewiduje on m.in., że minister gospodarki opracuje
rządowy program rezerw strategicznych i że nie będą musiały one być własnością Skarbu Państwa.

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się w środę w Sejmie za projektem ustawy o rezerwach strategicznych. Przewiduje on m.in., że minister gospodarki opracuje rządowy program rezerw strategicznych i że nie będą musiały one być własnością Skarbu Państwa.

W Sejmie odbyło się drugie czytanie tego rządowego projektu. Trafił on do komisji gospodarki, za pracami nad nim opowiedziały się podczas pierwszego czytania wszystkie kluby parlamentarne.

Rząd przyjął projekt w połowie maja, a autopoprawkę miesiąc później. Nowe prawo ma zastąpić obecnie obowiązującą ustawę o rezerwach państwowych. Zamiast dwóch rezerw - mobilizacyjnej i gospodarczej, będzie jedna - strategiczna. Minister gospodarki będzie miał prawo tworzenia, udostępnienia i likwidacji tych rezerw. Szef resortu będzie też sprawował nadzór nad rezerwami poprzez Agencję Rezerw Materiałowych.

Wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan powiedział w środę w Sejmie, że jest to bardzo ważna ustawa, która systematyzuje wiele zagadnień. "Projekt uzyskał poparcie wszystkich klubów, za co chciałbym podziękować. Porządkuje on sprawę rezerw państwowych. Nie będzie już różnych rodzajów rezerw, tylko jeden rodzaj - rezerwy strategiczne" - powiedział. Dodał, że takie rozwiązanie uprości m.in. finansowanie zadań w tym zakresie.

Jednym z podstawowych rozwiązań jest przekazanie ministrowi gospodarki kompetencji dotyczących opracowania rządowego programu rezerw strategicznych. Szef resortu będzie współpracował przy tym z innymi ministrami i organami administracji rządowej, które realizują zadania w zakresie bezpieczeństwa i obronności państwa. Program rezerw ma być uchwalany na pięć lat, ale co roku będzie można wprowadzać do niego korekty.

Jak powiedział PAP poseł sprawozdawca Artur Gierada (PO), wprowadzona przez rząd autopoprawka pozwala na to, by przechowywane rezerwy nie musiały być własnością Skarbu Państwa. Nie oznacza, że będzie to regułą. "Wprowadzone zmiany umożliwią utrzymywanie rezerw, które nie są własnością Skarbu Państwa, na podstawie odpłatnej umowy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, te rezerwy zostaną kupione lub wynajęte - np. określone maszyny" - wyjaśnił.

Dodał, że Agencja Rezerw Materiałowych może podmiotom prywatnym umożliwić przechowywanie tych rezerw. "Jeżeli ze względów technicznych lub ekonomicznych dane rezerwy nie muszą być na stanie Skarbu Państwa, to Agencja może podpisać umowę z podmiotem prywatnym, który będzie przechowywał i udostępniał takie rezerwy. Chodzi np. o żywność, czy sprzęt specjalistyczny" - wyjaśnił.

Podkreślił, że rządowy program rezerw strategicznych ma zoptymalizować ich zakres i utrzymywanie. Najważniejszym zadaniem nowej ustawy jest utworzenie nowoczesnego, dynamicznego i przejrzystego systemu rezerw oraz precyzyjne określenie zadań i kompetencji przy ich tworzeniu, przechowywaniu i wykorzystaniu.

Do tej pory prawo do tworzenia rezerw ma wiele organów państwa, co rozprasza odpowiedzialność za cały system rezerw. Nowe prawo ma też zapewnić odpowiednie finansowanie i efektywne wykorzystanie zgromadzonych zasobów strategicznych.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 60 dni od dnia ogłoszenia.(PAP)

aop/ mki/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)