Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Sejmie powstał zespół do spraw obrony wolności słowa

0
Podziel się:

W czwartek w Sejmie zainaugurował działalność parlamentarny zespół ds.
obrony wolności słowa. Jego szefem został były agent CBA, obecnie poseł PiS Tomasz Kaczmarek.
Zespół ma m.in. wspierać Telewizję Trwam w walce o miejsce na multipleksie cyfrowym.

W czwartek w Sejmie zainaugurował działalność parlamentarny zespół ds. obrony wolności słowa. Jego szefem został były agent CBA, obecnie poseł PiS Tomasz Kaczmarek. Zespół ma m.in. wspierać Telewizję Trwam w walce o miejsce na multipleksie cyfrowym.

Wiceszefami zespołu zostali posłowie PiS Iwona Arent i Jan Dziedziczak oraz senator PiS Grzegorz Bierecki. Na sekretarza wybrano posła PiS Adama Kwiatkowskiego, który jest pomysłodawcą powołania zespołu.

"W ostatnim okresie przez Polskę przesuwa się fala demonstracji w obronie wolności słowa. Obywatele organizują się, by bronić swoich praw dostępu do informacji; bronią mediów i niezależnych dziennikarzy, którzy w ich ocenie są ostatnim bastionem niezależnej debaty publicznej w Polsce" - powiedział Kaczmarek otwierając inauguracyjne posiedzenie zespołu. Jak zaznaczył, posłowie poprzez powołanie zespołu postanowili wesprzeć obywatelskie inicjatywy obrony swobody wypowiedzi.

"Przede wszystkim będziemy bronić i wspierać niezależnych dziennikarzy, którzy zostali wyrzuceni z mediów publicznych i którym odmawia się w tych mediach wygłaszania swoich opinii" - przekonywał. Jak dodał, zespół będzie też wspierał "ruchy obywatelskie, które działają na rzecz obrony wolności słowa". Jak zaznaczył, "dobitnym przykładem" takich inicjatyw są działające w kraju Kluby Gazety Polskiej.

Kaczmarek zapowiedział, że zespół będzie wspierał media lokalne, które - ocenił - "niejednokrotnie są kneblowane przez lokalne władze, przez lokalne układy". "Ale przede wszystkim wesprzemy dziś walkę Telewizji Trwam, jaką ona toczy, aby móc nadawać poprzez multipleks" - podkreślił.

W ocenie Kaczmarka w Polsce ponad 20 lat po transformacji "odrodził się drugi obieg mediów". "Dziś wielu twórców filmowych produkujących dokumenty o nowej historii Polski, o katastrofie smoleńskiej, o jej przyczynach, nie jest wpuszczanych do mediów publicznych, a poprzez drugi obieg próbują docierać do opinii publicznej i w ten sposób kolportować swoje dzieła filmowe, swoje publikacje" - powiedział.

Nowo wybrany przewodniczący zapowiedział, że na kolejne posiedzenie zespołu zaproszono zostaną przedstawiciele klubów Gazety Polskiej oraz redaktor naczelny tego tygodnika Tomasz Sakiewicz, a także reprezentanci Telewizji Trwam. (PP)

mzk/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)