Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Sejmie projekt noweli ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych

0
Podziel się:

Posłowie PiS chcą, by przekształcenie spółdzielczego prawa lokatorskiego w
pełną własność odbywało się z mocy ustawy, a nie na podstawie decyzji walnego zgromadzenia członków
spółdzielni, co przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Posłowie PiS chcą, by przekształcenie spółdzielczego prawa lokatorskiego w pełną własność odbywało się z mocy ustawy, a nie na podstawie decyzji walnego zgromadzenia członków spółdzielni, co przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

We wtorek w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu. Został on skierowany do dalszych prac w sejmowej komisji infrastruktury.

Przepisy proponowane przez rząd przewidują, iż walne zgromadzenie członków spółdzielni będzie mogło decydować o przekształceniu spółdzielczego prawa lokatorskiego w pełną własność. PiS chce, by odbywało się to z mocy ustawy.

Ponadto zgodnie z projektem, walne zgromadzenie spółdzielni może podjąć uchwałę, w której określi obowiązek wniesienia przez członka spółdzielni dodatkowej wpłaty z tytułu przeniesienia własności lokalu, do którego przysługuje mu spółdzielcze prawo lokatorskie. Przewidziano, że wnioski o przeniesienie praw własności lokalu złożone do 29 grudnia 2009 r. powinny zostać przez spółdzielnię załatwione do 30 marca 2010 r. na dotychczasowych zasadach (czyli za przysłowiową "złotówkę"). Ponadto, do końca 2012 r., wydłużono termin możliwości przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Grzegorz Tobiszowski (PiS) powiedział we wtorek PAP, że jego klub złożył we wtorek poprawkę do projektu, która dotyczy opłat sądowych. Chodzi o to, że osoba ubiegająca się o przekształcenie spółdzielczego prawa lokatorskiego w pełną własność w razie bezczynności spółdzielni może wystąpić do sądu. Poprawka PiS przewiduje, że pozew sądowy w tej sprawie ma być wolny od opłaty sądowej, a koszty postępowania sądowego oraz zastępstwa procesowego w pierwszej i drugiej instancji ma pokrywać spółdzielnia.

Z kolei Platforma Obywatelska zgłosiła poprawkę do projektu, by znacznie obniżyć opłaty z tytułu przeniesienia własności lokalu, które może wprowadzić walne zgromadzenie.

TK w grudniu 2008 r. orzekł, że przepisy zobowiązujące spółdzielnie mieszkaniowe do przenoszenia własności lokali na swoich członków (jedynie po uregulowaniu kosztów wybudowania mieszkania, czyli za przysłowiową złotówkę) są niezgodne z konstytucją, za takie uznał też zapisy pozwalające na karanie członków zarządów spółdzielni, którzy nie dokonali przeniesienia własności lokali na spółdzielców. Trybunał dał rok na poprawienie tych uregulowań. (PAP)

dol/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)