Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Sejmie projekt ustawy o systemie koordynacji spraw Polska-UE

0
Podziel się:

Uproszczenie trybu podejmowania decyzji dotyczących spraw związanych z
członkostwem Polski w UE oraz powołanie Komitetu do Spraw Europejskich - zakłada projekt ustawy o
rządowym systemie koordynacji spraw związanych z członkostwem Polski w UE.

Uproszczenie trybu podejmowania decyzji dotyczących spraw związanych z członkostwem Polski w UE oraz powołanie Komitetu do Spraw Europejskich - zakłada projekt ustawy o rządowym systemie koordynacji spraw związanych z członkostwem Polski w UE.

Posłowie mają zająć się projektem na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu - w czwartek zaplanowano drugie czytanie.

Przygotowany przed kilkoma miesiącami przez rząd projekt określa zasady współpracy ministrów oraz innych organów administracji rządowej w sprawach związanych z członkostwem Polski w unijnych strukturach.

Zgodnie z projektem rząd może upoważnić Komitet do Spraw Europejskich do rozpatrywania i rozstrzygania spraw dotyczących m.in. informowania społeczeństwa o procesach integracji europejskiej, przygotowania organów administracji rządowej do wykonywania zadań wynikających z członkostwa Polski w UE, informacji na temat wykorzystania przez nasz kraj mechanizmów wsparcia finansowego UE, dokumentów związanych z koordynacją wdrażania unijnego prawa do polskiego systemu prawa.

Komitet może brać udział w uzgadnianiu projektów dokumentów rządowych zawierających np. strategię działania Polski w ramach UE, stanowiska Polski przedstawiane w Radzie Europejskiej.

Komitetowi ma przewodniczyć minister właściwy do spraw członkostwa Polski w UE, a jego członkami będą ministrowie oraz szef kancelarii premiera. Natomiast gdy na posiedzeniu obecny będzie premier, to wtedy on ma przewodniczyć obradom.

W posiedzeniach Komitetu udział będą mogli brać także przedstawiciele organów administracji rządowej, jednak bez prawa w podejmowaniu decyzji, które - jak czytamy w projekcie - zapadają w drodze uzgodnień.

Do zadań ministra właściwego ds. członkostwa Polski w UE należy m.in. opracowywanie strategii polityki Polski w ramach Unii, inicjowanie oraz opracowywanie dokumentów rządowych związanych z udziałem w pracach organów unijnych lub opiniowanie ich pod względem zgodności z tą strategią.

Wraz z utworzeniem Komitetu do Spraw Europejskich zlikwidowany zostanie urząd Komitetu Integracji Europejskiej. Jego zadania i zobowiązania obejmie wtedy urząd obsługujący ministra właściwego do spraw członkostwa Polski w UE. (PAP)

joko/ mok/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)