Notowania

sejm
04.11.2008 13:08

W Sejmie weto prezydenta do ustawy kominowej i informacja nt. tarczy antyrakietowej

Podczas rozpoczynającego się w środę trzydniowego posiedzenia Sejmu posłowie będą dyskutować nad wetem prezydenta do noweli tzw. ustawy kominowej. Zapoznają się z informacją na temat umieszczenia w Polsce amerykańskiej tarczy antyrakietowej; rozpatrzą senackie poprawki do ustaw zdrowotnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Podczas rozpoczynającego się w środę trzydniowego posiedzenia Sejmu posłowie będą dyskutować nad wetem prezydenta do noweli tzw. ustawy kominowej. Zapoznają się z informacją na temat umieszczenia w Polsce amerykańskiej tarczy antyrakietowej; rozpatrzą senackie poprawki do ustaw zdrowotnych. *

W lipcu Lech Kaczyński zawetował nowelę tzw. ustawy kominowej, która miała umożliwić podwyższenie wynagrodzeń menedżerów w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. W jego ocenie, przepisy noweli, dzięki której szefowie spółek skarbu państwa mogliby zarabiać podobnie jak szefowie firm prywatnych, "budzą jego zasadniczy opór i czynią nowelę niemożliwą do podpisania".

Nowelizacja ustawy tzw. kominowej (o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw) zakłada, że wysokość pensji menedżerów (ustalana przez rady nadzorcze) zależy m.in. od sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, od stanu realizacji programów prywatyzacyjnych oraz restrukturyzacyjnych.

Zgodnie z obowiązującą ustawą kominową, pensja menedżera wynosi maksymalnie sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia (w spółkach z większościowym udziałem SP) lub jego czterokrotność (w spółkach kontrolowanych pośrednio przez SP).

Do odrzucenia prezydenckiego weta w Sejmie (ponownego uchwalenia noweli ustawy) potrzebna jest większości trzech piątych głosów. Ponieważ koalicja PO-PSL takiej większości nie ma, potrzebuje poparcia posłów Lewicy, którzy są bardzo krytyczni wobec tzw. ustawy kominowej.

Posłowie zapoznają się także z informacją rządu na temat umieszczenia w Redzikowie elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Informacji na temat tarczy, jeszcze we wrześniu, domagał się klub Lewicy.

W sierpniu minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice podpisali w Warszawie polsko-amerykańską umowę w sprawie instalacji elementów tarczy antyrakietowej.

Sejm będzie również debatował nad zaproponowanym przez prezydenta projektem przedłużającym o rok - do 31 grudnia 2009 roku - obowiązywanie dotychczasowych przepisów regulujących zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.

Przeprowadzone zostanie także trzecie czytanie rządowego projektu ustawy o emeryturach pomostowych. Wśród licznych poprawek, które złożyli posłowie, są te mówiące o objęciu "pomostówkami" górników i zachowanie prawa do nich przez osoby uprawnione dziś do wcześniejszych emerytur.

Rządowy projekt ustawy o emeryturach pomostowych uprawnia do nich osoby, które przed 1999 r. co najmniej 15 lat (niekiedy 10 lat) pracowały w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Zawiera wykazy takich prac i zawodów. Emerytury pomostowe mają stopniowo wygasać. Finansowałby je budżet i przedsiębiorcy.

Projekt w sprawie "pomostówek" przygotowany przez rząd nie podoba się związkom zawodowym, które w ubiegłym tygodniu zapowiedziały, że na ulicy będą bronić praw pracowniczych do wcześniejszego odchodzenia na emerytury.

Sejm rozpatrzy też senackie poprawki do pakietu ustaw zdrowotnych. Senat poparł w ubiegłym tygodniu sześć ustaw: o ZOZ- ach, o ochronie praw pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia oraz o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej.

Do ustawy o ZOZ-ach senatorowie wprowadzili poprawkę, autorstwa PO, zakładającą m.in. utworzenie kierowniczych stanowisk dla pielęgniarek. Zmiana ta rozbudowuje katalog stanowisk medycznych w ZOZ-ach i wprowadza funkcje: zastępcy kierownika do spraw pielęgniarstwa, naczelnej pielęgniarki albo położnej oddziałowej - w przypadku oddziału, którym kieruje ordynator - oraz kierownika do spraw opieki pielęgniarskiej.

Ustawy, przygotowane przez rząd, a zgłoszone przez posłów PO, zakładają m.in. obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, przekazanie całości ich kapitału samorządom oraz utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta.

Na początku trzydniowego posiedzenia posłowie zdecydują również, czy wprowadzić do porządku informację rządu na temat planów dotyczących prywatyzacji szpitali, o którą wnioskował klub PiS.

Posłowie przyjmą także uchwałę w sprawie uczczenia 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zajmą się również propozycjami zmian w Regulaminie Sejmu przygotowanymi przez komisję regulaminową i spraw poselskich.(PAP)

ajg/ la/ gma/

Tagi: sejm, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz