Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W sejmiku województwa lubelskiego koalicja PO i PSL

0
Podziel się:

PO i PSL zawarły koalicję w sejmiku województwa lubelskiego. Wspólnie mają 18
mandatów w 33-osobowej radzie sejmiku. Kandydatem na marszałka jest szef PSL na Lubelszczyźnie,
wiceminister rozwoju regionalnego Krzysztof Hetman.

bEKPKdcR

PO i PSL zawarły koalicję w sejmiku województwa lubelskiego. Wspólnie mają 18 mandatów w 33-osobowej radzie sejmiku. Kandydatem na marszałka jest szef PSL na Lubelszczyźnie, wiceminister rozwoju regionalnego Krzysztof Hetman.

O porozumieniu koalicyjnym poinformowali w niedzielę na konferencji prasowej przedstawiciele obu partii. Z obu stron padły deklaracje o kontynuowaniu dobrej dotychczasowej współpracy.

"W naszym przekonaniu jest to najlepsza koalicja. Rządziliśmy w kadencji, która dobiegła końca, przygotowaliśmy największe inwestycje w regionie. Teraz chcemy je wspólnie realizować i doprowadzić skutecznie do końca. To koalicja na dobre i na złe" - powiedział poseł PO Stanisław Żmijan, który pełni obowiązki przewodniczącego tej partii na Lubelszczyźnie.

bEKPKdcT

Prezes zarządu PSL na Lubelszczyźnie, wiceminister rozwoju regionalnego Krzysztof Hetman podkreślił, że dotychczasowa koalicja PO-PSL cieszy się dość dużym zaufaniem i poparciem społecznym. Jego zdaniem, jest to potwierdzeniem "bardzo dobrej współpracy pomiędzy PSL i PO nie tylko w sejmiku województwa lubelskiego w ostatnich trzech latach minionej kadencji", ale także w kraju. "Dlatego należy tę koalicję kontynuować w następnej kadencji" - powiedział.

W wyborach do sejmiku województwa lubelskiego PO i PSL uzyskały po 9 mandatów. Najwięcej - 11 - ma PiS; pozostałe 4 przypadły w udziale SLD.

Porozumienie PO i PSL przewiduje, że stanowiska marszałka i wicemarszałka województwa obejmie PSL, a stanowisko drugiego wicemarszałka oraz dwóch członków zarządu - PO.

Władze mają być wybrane na pierwszej sesji sejmiku w środę. Kandydatem na marszałka województwa jest Hetman. On sam nie chciał jeszcze tego komentować. "To jest uzgodnienie polityczne. Moja osoba zostanie postawiona pod głosowanie. Jeszcze muszą się wypowiedzieć radni na sesji. Poczekajmy" - powiedział. Wicemarszałkiem z ramienia PSL ma być Sławomir Sosnowski, który pełnił tę funkcje również w poprzedniej kadencji.

bEKPKdcZ

PO nie ujawnia jeszcze nazwisk osób, które będą rekomendowane do władz województwa. "W środę zaplanowane jest pierwsze posiedzenie sejmiku woj. lubelskiego, do tego czasu będziemy przygotowani" - powiedział Żmijan. Lokalna prasa spekulowała, że będą to m.in.: dotychczasowy marszałek województwa Krzysztof Grabczuk oraz wicemarszałek Jacek Sobczak.

Z PSL ma też być przewodniczący sejmiku. Na tę funkcję zostanie zaproponowana kandydatura Arkadiusza Bratkowskiego (członek zarządu województwa w minionej kadencji). W prezydium sejmiku mają być przedstawiciele wszystkich klubów.

W poprzednich wyborach do sejmiku województwa lubelskiego PiS zdobyło 11 mandatów, PSL - 8, PO - 6, Samoobrona - 4, Lewica i Demokraci - 3 i LPR - 1. Na początku koalicję tworzyły PO i PiS, ale po około roku rozpadła się ona i powstała nowa: PO-PSL, wspierana przez radnych lewicy. (PAP)

ren/ pad/

bEKPKddu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)