Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Senacie cd. konferencji służb prawnych parlamentów narodowych UE

0
Podziel się:

Współpraca parlamentów narodowych państw UE w ramach Konferencji Organów
Wyspecjalizowanych w sprawach Wspólnotowych (COSAC) to jeden z tematów ostatniego dnia
międzynarodowej konferencji służb prawnych parlamentów państw UE, odbywającej się w Senacie.

Współpraca parlamentów narodowych państw UE w ramach Konferencji Organów Wyspecjalizowanych w sprawach Wspólnotowych (COSAC) to jeden z tematów ostatniego dnia międzynarodowej konferencji służb prawnych parlamentów państw UE, odbywającej się w Senacie.

Tematem konferencji "Traktat z Lizbony - traktatem parlamentów europejskich" były także m.in. nowe regulacje dotyczące wejścia w życie 1 grudnia 2009 r. Traktatu oraz wyzwania i możliwości stojące w związku z tym przed parlamentami narodowymi.

COSAC to forum współpracy parlamentów narodowych państw członkowskich UE i Parlamentu Europejskiego, które powołano do życia w maju 1989 r. w Madrycie.

Podczas wtorkowej debaty Loreta Raulinaityte (Litwa) podkreśliła rolę prowadzonej na forum europejskim debaty na temat przyszłości COSAC po wejściu w życie Traktatu z Lizbony. Zaznaczyła, że debata ta już się rozpoczęła i - jak mówiła - jest otwarta na wszelkie idee, koncepcje i interpretacje. Zwróciła uwagę, że w ramach COSAC toczy się też dyskusja na temat ewentualnej zmiany nazwy tej instytucji na bardziej zrozumiałą dla europejskiej opinii publicznej.

Jak podkreśliła, rolą COSAC jest usystematyzowanie wymiany informacji pomiędzy parlamentami narodowymi, a także dzielenie się doświadczeniami i metodami działań w sprawach europejskich. Zwróciła uwagę, że w tym celu COSAC wydaje dwa razy w roku specjalne raporty.

Raulinaityte zaznaczyła, że jednym z ważnych tematów, którymi zajmuje się COSAC, jest też kontrola przez parlamenty narodowe stosowania zasady pomocniczości w UE.

W marcu 2009 r. - mówiła Raulinaityte - PE w raporcie na temat rozwoju relacji pomiędzy europarlamentem a parlamentami krajowymi w ramach Traktatu Lizbońskiego wyraził swoją opinię na temat przyszłości COSAC. Według PE COSAC powinien być przede wszystkim forum wymiany informacji i prowadzenia debat na ogólne kwestie polityczne m.in. poszanowania zasady pomocniczości.

z kolei Paolo Visa z parlamentu Włoch zwrócił uwagę, że w debacie na temat przyszłości COSAC zanim przystąpi się do tworzenia nowych procedur należy skupić się na wykorzystaniu tych już istniejących. Zaznaczył, że obecnie praktykowane metody wymiany informacji w ramach COSAC są bardzo elastyczne a w niektórych przypadkach nieformalne. W jego ocenie sprawia to, że mają one duży potencjał rozwojowy.

Zdaniem Visy efektywna współpraca parlamentów narodowych UE, mająca na celu wymianę aktualnych informacji na temat ich działalności w sprawach europejskich, jest nie tylko użyteczna, ale ma także znaczenie fundamentalne dla Unii. Jak zaznaczył, wymiana ta powinna przebiegać w sposób ciągły i nie należy jej ograniczać restrykcyjnymi i wystandaryzowanymi procedurami. Jak podkreślił, lepsze są zasady elastyczne i na bieżąco negocjowane.

Powszechnie stosowany skrót COSAC pochodzi od pierwotnej nazwy w języku francuskim Conf,rence des Organes Specialis,s dans les Affaires Communautaires.

Pierwsze posiedzenie COSAC odbyło się w dniach 16-17 listopada 1989 r. w Paryżu. Od 1997 r. w spotkaniach COSAC w charakterze obserwatorów uczestniczyli przedstawiciele polskiego parlamentu i parlamentów innych państw kandydujących.

Od 1 stycznia 2007 r. w spotkaniach COSAC biorą udział przedstawiciele parlamentów narodowych 27 państw członkowskich Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Sejm i Senat są reprezentowane przez członków prezydiów komisji ds. europejskich. (PAP)

mzk/ par/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)