Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Senacie o dopłatach dla hodowców krów i owiec

0
Podziel się:

Hodowcy krów i owiec oraz rolnicy uprawiający rośliny strączkowe i
motylkowe dostaną pieniądze na swoją działalność. Senat nie wniósł poprawek do nowelizacji ustawy o
płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

Hodowcy krów i owiec oraz rolnicy uprawiający rośliny strączkowe i motylkowe dostaną pieniądze na swoją działalność. Senat nie wniósł poprawek do nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

Za przyjęciem bez poprawek uchwalonej w środę przez Sejm ustawy w czwartek głosowało 56 senatorów, 35 było przeciwnych. Zmiany wprowadzone do ustawy wynikają z nowych przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej.

Pieniądze otrzymają rolnicy, który mają nie więcej niż 10 krów i co najmniej 10 owiec. Dopłaty mają zapobiec ograniczeniu produkcji przez gospodarstwa rolne i zachować obecne miejsca pracy i źródła utrzymania. Ustawa przewiduje, że pomoc ta będzie przeznaczona dla rolników z rejonów typowo rolniczych o największym rozdrobnieniu gospodarstw - z województw południowo-wschodniej Polski.

Dotacje do roślin strączkowych (np. fasoli) i motylkowych (m.in. koniczyny) mają poprawić opłacalność produkcji upraw. Miałyby też zachęcić rolników do wykorzystywania tych roślin do karmienia zwierząt, co ograniczyłoby stosowanie pasz z soją genetycznie modyfikowaną.

Nowelizacja uchyla przepisy, które przewidywały dopłaty do roślin energetycznych. Z ich wprowadzenia wycofała się UE. Nie będzie także pomocy de minimis dla upraw rzepaku oraz dopłat uzupełniających do produkcji chmielu.

Zmienione zostały przepisy dotyczące tzw. dopłat uzupełniających, odnoszące się do konkretnych upraw, np. zbóż. Dopłaty takie mają przysługiwać rolnikom niezależnie od tego czy uprawiają ziemię, czy nie.

Zmieniono również niektóre przepisy dotyczące ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Zmiany dotyczą definicji: gospodarstwa rolnego, rolnika, działki rolnej. Są one wynikiem dostosowania do prawa unijnego.

Teraz ustawa trafi do prezydenta. (PAP)

ago/ pad/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)